در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • رشد و توسعه اقتصادی کشور با کمک راه آهن


  شرکت راه آهن خوشبختانه در طول دوران حیات خود موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور را رقم زده و در روزهای گرم و سرد کشور همواره پشتیبان آن بوده است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، شرکت راه آهن به عنوان اولین شرکت برگزار کننده ی مجمع در بین شرکت ها و سازمان های وزارت راه و شهرسازی مجمع عمومی سالانه خود را برگزار کرد .

  سعید محمدزاده در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۹۵ ، اظهار داشت : مقام معظم رهبری توجه ویژ‌ه‌ای به حمل‌ونقل ریلی دارند و ایشان در بازدید از کارخانه مپنا در سال ۹۳ به مدیرعامل وقت شرکت راه‌آهن فرمودند که ؛ کامیون ها را از جاده ها جمع کنید ، این همه زحمت کشیده شد تا بنادر به راه آهن متصل شوند آنوقت تمام بار بنادر را کامیون ها حمل می کنند . این موضوع را یادداشت کرده بودم که به آقای دکتر آخوندی بگویم ، بروید و کاری کنید که بارها با راه آهن حمل شود .

  وی افزود : حمل‌ونقل ریلی از نظر رهبری یک اولویت است و معظم له در سیاست‌های کلی برنامه ششم در فصل حمل‌ونقل به این موضوع در دو بند ۲۴ و ۲۵ تاکید کردند که در بند ۲۴ " اولویت حمل‌ونقل ریلی در حوزه حمل‌ونقل و ایجاد مزیت رقابتی" و در بند ۲۵" اولویت حمل‌ونقل ریلی بار و اتصال ریل به مراکز تجاری، صنعتی و تولید بار و مسافر و تکمیل کریدور شمال - جنوب و اتصال ریل به کشورهای همسایه" مورد تأکید قرار گرفته‌اند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نظر رئیس‌جمهوری و پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی در حوزه ریلی و حمایت مجلس در تبیین برنامه ششم بیان داشت : در این برنامه چند بند بسیار ارزشمند در توسعه حمل‌ونقل ریلی در نظر گرفته شده است . با عنایت به اینکه حمل‌ونقل ریلی به ازای هر تن کیلومتر بار در مقایسه با حمل‌ونقل جاده‌ای حداقل یک‌هفتم سوخت مصرف می‌کند ؛ در هر تن کیلومتر بار حداقل ۳۵ سی سی صرفه جویی سوخت و در حوزه مسافر نیز به ازای هر نفر کیلومتر ۲۰ سی‌سی صرفه‌جویی سوخت حاصل می‌شود .

  محمدزاده با اشاره به مصوبه مجلس بیان داشت : طبق مصوبه مجلس در پایان برنامه ششم توسعه ، راه‌آهن باید به ۳۰ درصد از کل حمل‌ بار برسد یعنی باید حمل ۴۰ میلیون تن بار به ۱۹۵ میلیون تن افزایش یابد . همچنین در حمل مسافر نیز باید از ۲۰ میلیون نفر به ۱۰۰ میلیون مسافر ارتقا یابیم .

  وی با اشاره به حمایت های مجمع عمومی از راه آهن گفت : از سال ۹۳ با حمایت های مجمع عمومی و سیاست گذاری های راه آهن عملکرد راه آهن افزایش یافه است . راه آهن هر اقدامی را که در جهت اقتصاد مقاومتی‌ ، امنیت و پایداری بیشتر باشد انجام می دهد . اگر ما به اقتصاد ایران می اندیشیم باید کاری کنیم که برای فززندان و نسل آینده مساله صرفه جویی سوخت و مساله امنیت پایدار اقتصادی را فراهم کنیم .

   

   

  محمدزاده با بیان اینکه صرفه جویی های سوخت ارتباط مستقیمی با مساله حفظ محیط زیست دارد ، گفت : ایران عضو کنوانسیونی است که در آن متعهد شده برای کاهش آلاینده ها اقدامات اساسی انجام دهد . برای امنیت شهروندان ایرانی در جاده ها باید بار را از جاده ها به سمت ریل هدایت و امنیت اجتماعی را ارتقا دهیم .

  محمدزاده با بیان اینکه پیش بینی راه آهن تا ۸ سال آینده رسیدن به سهم ترانزیت ۱۰۰ میلیون تن است ، افزود : با توجه به پتانسیل موجود در منطقه اگر بخواهیم به این سهم و رقم برسیم بایستی در موضوع ریل جدی تر عمل کنیم .

  وی یادآور شد، ریاست جمهوری در ۴ سال دولت یازدهم و آغاز دولت دوازدهم بر توسعه حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از اولویت های اصلی دولت تاکید داشته اند و وزارت راه و شهرسازی با جدیت کامل ، طرحهای اقتصادی و صنعتی توسعه صنعت ریلی را پیگیری و اجرا کرده است . حمایت های دولت و مجلس و تدابیر سازمان برنامه و بودجه در جهت حمایت از راه آهن بی نظیر بوده و منجر به بسته های ارزشمندی از قانون های مربوط به حمل و نقل ریلی شده است .

  وی با بیان اینکه شرکت راه آهن در برنامه ششم توسعه موظف شده نسبت به راه اندازی شرکت قطارهای حومه ای اقداماتی را انجام دهد ، گفت : اگر بدانیم تنها در شهر تهران روزانه نزدیک به یک میلیون و ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر مسافر حومه ای از یک طرف حرکت می کنند و در طول روز تردد مسافر حومه ای از تهران به بیش از ۲ میلیون نفر می رسد ، متاسفانه سهم ریل در جابجایی مسافران حومه ای ۲ درصد است و این عدد برای شهری مثل تهران باید به حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد برسد و این موضوع نقش و جایگاه قطارهای حومه ای را بیش از پیش نشان میدهد . برای آنکه رغبت بیشتر و حضور سرمایه گذار بخش خصوصی رامهیا کنیم ؛مجموعه ای از بسته ها برای سرمایه گذاران مصوب شده است .

  اتفاقی بی نظیر در تاریخ راه آهن

  معاون وزیر راه و شهرسازی به برخی از این بسته ها اشاره کرد و گفت : سرمایه گذاری در راه آهن مشمول سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته است و مالیات بر ارزش افزوده شرکت های حمل و نقل ریلی باری با نرخ صفر حساب می شود . همچنین توسعه بخش مسافری راه آهن مشمول قانون توسعه گردشگری و ایرانگردی شد . مساله تامین دیزل از نکات مهم دیگر است که در ماده ۵۸ دولت تضمین تسهیلات برای تامین ناوگان را برای موضوعات قطار شهری و قطارهای حومه ای در نظر گرفته است . و همچنین در ماده ۱۲ بند (ق) برای راه آهن ۷.۵ میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده که محدودیت هایی وجود دارد که این موضوع نیز بایستی عملیاتی شود .

  مدیر عامل راه آهن همچنین خاطر نشان کرد : خوشبختانه کارها با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت پیشروی خوبی داشته و قرارداد فی مابین امضا شده و امیدواریم که بتوانیم به فوریت از آن استفاده کنیم . در ماده ۷۰ قاتون بودجه ؛ ۱۰ درصد از فروش گازوئیل برای تثبیت نرخ حق دسترسی در نظر گرفته شده که خوشبختانه تبدیل به موافقت نامه شده و امید داریم از این حمل بتوانیم به یک دریافتی برسیم .

  وی اظهار امیدواری کرد : با حمایت مجمع عمومی برای بحث های جاری راه آهن و طرح عمرانی آن اقدامات مهمی را انجام خواهیم داد . در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، حمل بار از ۳۵ میلیون تن به ۴۰.۲ میلیون تن رسید اتفاقی که در تاریخ ۹۰ ساله راه آهن بی نظیر بود .

   

   

  راه آهن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور را رقم زد

  محمد رضا نصرت نظامی معاون توسعه مدیریت و منابع راه آهن با بیان اینکه خوشبختانه شرکت راه آهن این افتخار را دارد که همچون سال گذشته اولین شرکت برگزار کننده مجمع عمومی سالیانه شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی باشد ، گفت : راه آهن یکی از بزرگترین شرکت های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی از لحاظ پهنه جغرافیایی ، حوزه عملیاتی و گردش مالی است . این افتخار را مرهون رهنمودهای اعضای مجمع ، تلاش ها و خدمات سازمان حسابرسی می دانیم . شرکت راه آهن خوشبختانه در طول دوران حیات خود موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور را رقم زده و در روزهای گرم و سرد کشور همواره پشتیبان آن بوده است .

  محمدرضا نصرت نظامی تعداد کل کارکنان شبکه ریلی را حدود ۳۰ هزار نفر ذکر کرد و افزود : از این تعداد ۹ هزار نفر در شرکت راه آهن مشغول خدمت هستند ، ۸ هزار نفر در حوزه تعمیر و نگهداری خطوط در شرکتهای بالاست و تراورس و ۱۳ هزار نفر نیز مسئولیت کنترل ترافیک و عملیات در سطح شبکه ریلی را عهده دار هستند .

  وی افزود : میزان حمل بار راه آهن در سال ۹۳، ۳۵ میلون تن در سال ۹۴، ۳۶ میلیون تن و در سال ۹۵ بیش از ۴۰ میلیون تن بوده است در حالیکه منابع جدیدی به شرکت راه آهن تزریق نشده و دلیل جهش چشمگیر رشد بار طی سال گذشته ، استفاده حداکثری از امکانات موجود و مدیریت بازار بوده است . در سال ۹۵ بیش از ۵/۹۸ درصد از بودجه مصوب شرکت در حمل بار محقق شده است و با توجه به رشد ۸ درصدی حمل بار از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، پیش بینی می کنیم تا پایان شهریورماه، رشد ۱۰ درصدی که در بودجه برای راه آهن درنظر گرفته شده محقق خواهد شد .

  وی با بیان اینکه سهم راه آهن در جابجایی بار از کل بازار حمل و نقل، ۸/۱۱ درصد است تصریح کرد : قیاس بین حمل و نقل جاده ای و ریل ، قیاس مع الفارق است زیرا راه آهن در ۱۱ استان کشور حضور ندارد و حتی در استانهایی که راه آهن دارد، گستردگی ریل به گستردگی جاده نیست .

  ۷۵۶ ریال منافع اجتماعی راه آهن به ازا هر تن کیلومتر

  وی به منافع اجتماعی حاصل از حمل و نقل ریلی از قبیل مسائل زیست محیطی ، کاهش تلفات جاده ای و مصرف سوخت اشاره کرد و گفت : طبق محاسبات سازمان برنامه ریزی و مدیریت ، به ازای هر تن کیلومتر باری که توسط راه آهن جابجا می شود نسبت به جاده ؛ ۷۵۶ ریال منافع اجتماعی برای کشور حاصل می شود .

  نصرت نظامی ؛ عدم اتصال بسیاری از مراکز بار به شبکه ریلی ، تنگناهای ظرفیتی شبکه ریلی ، کمبود ناوگان ، عدم توجه به استفاده از ظرفیت حمل و نقل ریلی در توسعه صنعتی کشور ، سیاستهای منجر به توسعه حمل و نقل جاده ای ، عدم سیاستگذاری صحیح در توزیع بار و عدم استفاده از شیوه حمل و نقل ترکیبی را از عوامل تاثیر گذار بر عدم جذب بار توسط راه آهن برشمرد و گفت : توجه به حمل و نقل و ترانزیت یکی از موضوعات مهم و مورد توجه شرکت راه آهن است زیرا درآمد ناشی از آن با کیفیت ترین درآمد راه آهن است . سهم حمل و نقل ترانزیت ریلی از کل بازار حمل و نقل ترانزیت جاده ای و زمینی ، ۸/۱۲ درصد است که این مقدار نسبت به سالهای قبل رشد داشته است و در سال گذشته ، راه آهن بیش از ۵/۱ میلیارد تن کیلومتر حمل و نقل ترانزیت انجام داده است .

   

   

  وی به اهم اقدامات حوزه فنی و زیربنایی راه آهن در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت : بازسازی و بهسازی ۳۶۷ کیلومتر از خطوط شبکه ریلی ، مقاوم سازی ۳۴ هزار مترمربع سطح عرشه پل به منظور افزایش بار محوری ، ATC و تراک بندی محورهای پرتردد ، برنامه ریزی برای تبدیل ایستگاههای راه آهن به یک مجموعه چندوجهی ، تهیه طرح جهت توسعه انسانی ، اقتصادی و اجتماعی فضای سایت های ایستگاهی کشور با رویکرد توسعه حمل و نقل همگانی گرا و تعامل با سیاستگذاران شهری و برنامه ریزی برای توسعه و بازآفرینی فضای شهری پیرامون ایستگاه با استفاده از توسعه سایت های ایستگاهی به عنوان محرک توسعه از جمله این اقدامات بوده است .

  نصرت نظامی گفت : اقدامات راه آهن طی سال ۹۵ در حوزه مسافری ؛ نوسازی ناوگان مسافری و کاهش میانگین سن واگن با خروج ۳۵۰ دستگاه واگن با عمر بالای ۴۵ سال، کاهش زمان توقف قطارهای مسافری به منظور افزایش بهره وری و ظرفیت ، توسعه گردشگری ریلی و برگزاری ۲۰ تور گردشگری خارجی و ۳۰ تور گردشگری داخلی در شبکه ریلی به منظور بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی کشور بوده است . ارتقای سطح کیفی خدمات به مسافرین قطارها ، کاهش مدت زمان سیر قطارهای تهران - مشهد از ۱۲ ساعت به کمتر ۱۰ ساعت، پرداخت خسارت ناشی از تاخیر قطارهای مسافری به عنوان عاملی بازدارنده در وقوع کاستی ها و جبران بخشی از خسارات وارده به مسافرین بوده است .

  وی با اشاره به اینکه شرکت راه آهن دارای ۱۰ هزار و ۴۷۵ کیلومتر خطوط ریلی است، عنوان کرد : اگر خطوط مانوری و خطوط فرعی را هم به آن اضافه کنیم مجموع راه آهن به ۱۳ هزار و ۸۰۲ کیلومتر می رسد که مرزهای شمالی و جنوبی و شرقی و غربی را به هم وصل کرده است . تعداد لکوموتیوهایی که شرکت راه آهن در اختیار دارد و ما به عنوان لکوموتیو گرم از آن یاد می کنیم بالغ بر ۵۵۰ دستگاه است که شامل مجموعه لکموتیوهای راه آهن و بخش خصوصی می شود . متوسط سن لکوموتیوهای در حال سرویس ۳۱ سال است و علاوه بر این ۲۲ هزار دستگاه واگن باری هم داریم که حدود هزار دستگاه واگن در مالکیت راه آهن است و بقیه واگن ها در مالکیت شرکت های بخش خصوصی است .

  معاون توسعه مدیریت و منابع اظهار داشت : متوسط سن واگن های در سرویس راه آهن حدود ۲۴ سال است و همچنین ۱۳۲۹ دستگاه واگن مسافری داریم و در سال گذشته به منظور افزایش ایمنی نزدیک به ۳۵۰ دستگاه از واگن های مسافری که دارای سن بالای ۴۵ سال بودند را از رده خارج کردیم و هم اکنون متوسط سن واگن های مسافری ما حدود ۲۷ سال است .

   

   

  وی خاطر نشان کرد : برای اداره راه آهن دارای ۱۹ منطقه عملیاتی است و در کنار آن ۳۷ شرکت خصوصی حمل و نقل باری در حال فعالیت هستند ، همچنین ۱۳ شرکت مسافری دا ریم که از این ۱۳ شرکت حدود ۱۱ شرکت فعال هستند‌ . ۲۳ مهر امسال مصادف با نودمین سالگرد احداث راه آهن سراسری ایران است و راه آهن در طول دوران حیات خود موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور را رقم زده و در روزهای سخت و جنگ نیز پشتبان کشور بوده است .

  برگزاری اولین مجموعه زیر مجموعه های وزارت راه توسط راه آهن

  در ادامه غلامرضا سلامی نماینده سازمان حسابرسی گفت : شرکت راه آهن اولین شرکتی است که صورتهای مالی خود را در زمان مقرر ارائه داده و مجمع آن برگزار می شود . راه آهن در احساس مسئولیت و انجام امور مالی گوی سبقت را از سایر شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی ربوده است و امیدوارم که جایگاه حمل و نقل ریلی در کشور ارتقا بیشتری یابد . اکنون تیم مدیریتی شرکت راه آهن متخصص است و در صدد پیشرفت است و دولت نیز لزوم توسعه راه آهن را می داند که در این راستا ایجاد شهرهای ریل پایه و توسعه خطوط حومه ای اقدامات خوبی است که توسط وزارت راه و شرکت راه آهن در حال انجام است .

  وی گفت: امیدواریم به نقطه ای برسیم که راه آهن هم سودآور و هم موفق شود در خدمت رسانی به مردم به جایگاه واقعی خود برسد و همچنین طی برنامه ای ۱۰ ساله جایگاه صنعت ریلی در کشور و منطقه ارتقا یابد . برنامه های زیادی در دست اجرا است و نوید آینده بسیار خوبی برای راه آهن می دهد زیرا ایران کشور پهناوری است و جزء ۱۵ کشور پهناور دنیا است که نقش ارزنده ای در مسیر ترانزیتی بین سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقا دارد .

  گفتنی است ؛ مجمع عمومی سالانه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور اعضای مجمع نمایندگان وزارت راه و شهر سازی ، وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد .

  یادآور می شود ؛ پس از ارائه گزارش عملکرد مدیر عامل ، هیات مدیره و معاونین شرکت و طرح و پاسخ به سوالات نمایندگان اعضای مجمع عمومی حاضر در جلسه در خصوص عملکرد وظایف شرکت ، گزارش حسابرس و بازرس قانونی در خصوص رسیدگی به صورت های مالی سال ۱۳۹۵ ، توسط نماینده سازمان حسابرسی قرائت و مجمع ضمن تقدیر و تشکر از کلیه ی کارکنان و مدیران شرکت راه آهن نسبت به تصویب صورت های مالی سال مزبور اقدام و تکالیفی را نیز در جهت بهبود و توسعه ی فعالیت های راه آهن در سال ۱۳۹۶ وضع کرد .
  مطالب مرتبط

  حمایت همه جانبه مجلس از طرح‌های توسعه‌ گردشگری دریایی سازمان بنادر

  حمایت همه جانبه مجلس از طرح‌های توسعه‌ گردشگری دریایی سازمان بنادر

  خوشبختانه در کشور ما به موضوع توسعه صنعت گردشگری در برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه توجه ویژه ای شده است ، اما برای توسعه صنعت گردشگری کشور به ویژه رونق صنعت گردشگری دریا باید عزم و اراده جدی از سوی مسئولان وجود داشته باشد . در حال حاضر این عزم و اراده جدی در عملکرد سازمان ...

  |

  آماده سازی برنامه های سال ۹۷ وزارت راه و شهرسازی تا دو هفته آینده

  آماده سازی برنامه های سال ۹۷ وزارت راه و شهرسازی تا دو هفته آینده

  متوسط درصد تحقق شاخص‌های کمی حمل‌ونقل ۷۴ درصد است که ۲۴ درصد از شاخص‌های زیرساختی،‌۸۱ درصد در شاخص‌های عملکردی ، ۸۱ درصد در شاخص‌های ناوگان و ۶۲ درصد به‌طور مجزا سازمان هواشناسی پیشرفته داشته‌اند .

  |

  وجود قابلیت انتقال بیش از ۱۰۰ میلیون تن بار از جاده به ریل

  وجود قابلیت انتقال بیش از ۱۰۰ میلیون تن بار از جاده به ریل

  در سال ۱۳۸۵-۱۳۸۴ سهم راه‌آهن از بار کشور حدود ۱۸ درصد از تن کیلومتر بار کشور بود که قرار بود بر طبق برنامه‌های تدوینی به ۳۰ درصد در سال ۹۲ برسد اما این اتفاق نیفتاد و سهم بار کشور در سال ۹۲ به زیر ۱۰ درصد رسید .

  |

  نظرات کاربران