در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • شناورهای پیشرفته تجسس و نجات دریایی در آب های ایران


  ساخت و به کارگیری این شناورها بر اساس دستورالعمل کنوانسیون بین المللی تجسس و نجات دریایی است که جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۳ به آن ملحق شده است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، با ساخت ۲ فروند شناور پیشرفته تجسس و نجات دریایی ، پروژه تأمین ۶ فروند کشتی جست و جوی نجات با بالاترین استاندارد دریایی جهان به پایان می رسد .

  با افزایش چشمگیر تعداد شناورهای تجاری و مسافری در منطقه خلیج فارس ، حفظ جان و نجات سرنشینان شناور های عبوری نیز به عنوان یکی از مأموریت های سازمان بنادر و دریانوردی از اهمیت زیادی برخوردار شده است .

  بر اساس این گزارش ، تأمین و ساخت ۶ فروند شناور تجسس و نجات در سال ۱۳۹۰ و در شیب یارد بوت سرویس ایران به ارزش ۱۸ میلیون یورو در دستور کار قرار گرفت .

  بنا بر اعلام اداره کل تأمین و مهندسی تجهیزات ، ساخت و به کارگیری این شناورها بر اساس دستورالعمل کنوانسیون بین المللی تجسس و نجات دریایی است که جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۳ به آن ملحق شده است .

  این نسل از شناورهای تجسس و نجات ساخته شده توسط سازمان بنادر ، بیش از ۴۰ گره دریایی سرعت دارد و به امکانات و تجهیزات پیشرفته امداد پزشکی ، مخابراتی ، تجسس و نجات و اطفای حریق (طبق آخرین استانداردهای بین المللی و دریایی) مجهز است و در صورت واژگونی قابلیت برگشت به حالت اولیه (Self-righting) را نیز دارد .

  «ظرفیت نجات و حمل ۱۶ نفر با ارائه امکانات اولیه اورژانس» و «دریانوردی در فورس ۸ » از دیگر قابلیت های این گروه از شناورهای جست و جوی نجات است .

  همچنین بر اساس توضیحات اداره کل تأمین و مهندسی تجهیزات ، شناورهای جدید تجسس و نجات دریایی به تجهیزات امداد پزشکی و اورژانس بسیار پیشرفته و تور ویژه گرفتن افراد از آب مجهزاند . عرشه ، سینه ، پاشنه و موتورخانه شناور از طریق دوربین های مداربسته از پل فرماندهی کنترل می شوند و دوربین های دید در شب از دیگر امکانات این شناور قلمداد می شود .

  بنابر اعلام اداره کل تامین و مهندسی تجهیزات ، تا پیش از این تعداد ۲ فروند از شناورهای مذکور در اوایل سال ۱۳۹۴ و دو فروند دیگر در اواخر سال ۹۵ تحویل شده است . ضمن آنکه طبق برنامه زمانبندی ارائه شده ، فروند پنجم و ششم آن به ترتیب تا اواخر مهر و دی ماه سال ۹۶ تحویل می شود .

  سازه شناور فروند پنجم به اتمام رسیده و در حال حاضر در مرحله نصب تجهیزات است . شناور ششم نیز در مرحله ساخت سازه قرار دارد . ضمن آنکه قطعات برش خورده بدنه فروند ششم به صورت کیت از نروژ وارد یارد شرکت بوت سرویس شده است .

  جزئیات مشخصات فنی شناورها :

  طول سرتاسری : ۶/۱۹ متر

  عرض : ۶/۴ متر

  ارتفاع : ۸۵/۲ متر

  آبخور : ۲۵/۱ متر

  سرعت ماکزیمم : ۴۰ گره دریایی

  سرعت خدماتی : ۳۰ گره دریایی

  ماکزیمم نفرات قابل حمل :  ۱۶ نفر

  تعداد خدمه : ۴ نفر
  مطالب مرتبط

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  یکی از مزیت‌های مهم تکمیل کریدور شمال - جنوب این خواهد بود که تجار و بازرگانان کشورهای پیرامونی و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند ارتباطات تنگاتنگ و گسترده‌تری با یکدیگر برقرار کنند .

  |

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  نظرات کاربران