در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ساخت جدیدترین شناور چندمنظوره مقابله با آلودگی نفتی در دریا


  شناور در دست ساخت جمع آوری کننده آلاینده های نفتی (ORV) ، علاوه بر مجهز بودن به یک عرشه مخصوص برای تخلیه و بارگیری تجهیزات خاص یا پرسنل به هلی کوپتر ، دارای امکانات بیمارستانی و تجسس و نجات دریایی نیز است . 

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ اداره کل تامین و مهندسی تجهیزات در گزارشی از در دست ساخت بودن جدیدترین شناور چند منظوره مقابله با آلودگی نفتی در دریا خبر داد . 

  این شناور علاوه بر جمع آوری انواع آلودگی های نفتی در دریا توسط اسکمیرهای تعبیه شده در بدنه شناور ، قابلیت اطفای حریق ، جمع آوری و ذخیره سازی زباله ها و سایر مواد جامد شناور در آب را هم دارد . 

  مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به قابلیت جمع آوری مواد نفتی در آب های کم عمق توسط این شناور ، درخصوص سایر امکانات شناور تخصصی مقابله با آلودگی های نفتی در دریا گفت : شناور در دست ساخت جمع آوری کننده آلاینده های نفتی (ORV) ، علاوه بر مجهز بودن به یک عرشه مخصوص برای تخلیه و بارگیری تجهیزات خاص یا پرسنل به هلی کوپتر ، دارای امکانات بیمارستانی و تجسس و نجات دریایی نیز است . 

  فرهاد منتصر کوهساری با بیان اینکه هدف سازمان بنادر از ساخت شناور ، توسعه امکانات مقابله با آلودگی های نفتی در خلیج فارس و دریای عمان است ، گفت : شناور چند منظوره مقابله با آلودگی های نفتی ، بر اساس کنوانسیون مقابله با آلودگی های در دریا ( ( OPRC و پروتکل مقابله با مواد شیمیایی در دریا (OPRC HNS ) و سامانه ملی مقابله با آلودگی در دریا توسط سازمان بنادر در دست ساخت است . 

  کوهساری با بیان اینکه ۶ تیم کاری در بخش مختلف تکمیل و راه اندازی این شناور فعال هستند ، پیش بینی کرد با تأمین تجهیزات از خارج ، حداکثر تا نیمه آذر ماه امسال این شناور جهت آزمایش یک هفته ای در ساحل و دریانوردی به آب انداخته شود . 

  خلاصه مشخصات فنی شناور :

  ۱- طول شناور : ۵۵ متر ، طول بین دو عمود : ۵/۴۹ ، عرض ۱۳ متر ، ارتفاع تا عرشه اصلی : ۵/۶ متر ، بیشینه آبخور : ۹۵/۳ متر ، بیشینه سرعت : ۱۶ نات

  ۲- سیستم رانش : دو دستگاه موتور برقی با پروانه از نوع شاتل ، ژنراتورها ۳ دستگاه دیزل ژنراتور از نوع MTU ۱۳۰۰ کیلووات

  ۳- تجهیزات عمده رفع آلودگی نفتی عبارت است از دو دستگاه سیستم جمع آوری مواد نفتی از نوع LAMOR نصب شده در دو طرف کشتی و یک دستگاه قابل جابجایی برای آب های کم عمق

  ۴- دو دستگاه پمپ آتش نشانی با ظرفیت آبدهی ۴۰۰ مترمکعب در ساعت

  ۵- شناور مجهز به دو دستگاه رادار ، اتوپایلوت و سایر تجهیزات ناوبری و تجهیزات مخابراتی برابر با سیستم GMDSS
  مطالب مرتبط

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  یکی از مزیت‌های مهم تکمیل کریدور شمال - جنوب این خواهد بود که تجار و بازرگانان کشورهای پیرامونی و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند ارتباطات تنگاتنگ و گسترده‌تری با یکدیگر برقرار کنند .

  |

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  نظرات کاربران