در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • توسعه همکاری حمل و نقلی میان ایران ، ترکیه و قطر


  یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و عبور ترانزیتی فی مابین سه کشور جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری ترکیه و دولت قطرپس از بحث و تبادل نظرهای جدی میان مدیران و کارشناسان حاضر از دستگاه‌های ذیربط سه کشور، در قالب ۵ ماده و ۲۴ بند نهایی و توسط روسای هیاتهای سه کشور پاراف گردید .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، دومین نشست توسعه همکاری‌های حمل و نقلی منطقه‌ای فی‌مابین سه کشور جمهوری اسلامی ایران ، ترکیه و قطر در شهر دوحه برگزار شد .

  رضا نفیسی ، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان اظهار داشت : پیرو نشست سه جانبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ، وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه و وزیر اقتصاد و تجارت دولت قطر ، به منظور بررسی راهکارهای توسعه تجارت و حمل و نقل در ۱۴ مرداد سال‌جاری در تهران و با حضور معاونین وزرا و مدیران سازمان‌های ذیربط و متعاقب آن، برگزاری نشست اول کارشناسی به منظور تهیه سند توسعه همکاری‌های حمل و نقلی منطقه‌ای فیمابین سه کشور یاد شده ، نشست دوم در شهر دوحه کشور قطر با حضور نمایندگان ذی ربط از بخش های دولتی و خصوصی سه کشور از تاریخ ۳۰ مرداد به مدت دو روز برگزار و طی آن پیش نویس یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و عبور ترانزیتی فی مابین سه کشور جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری ترکیه و دولت قطر نهایی گردید .

  وی افزود : این اجلاس که به سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگانی از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ، وزارت راه‌ و شهرسازی ، سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، همچنین انجمن شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی کالای ایران و با مشارکت فعال نمایندگان تجاری ، اقتصادی از بخشهای دولتی و خصوصی دو کشور ترکیه و قطر (کشور میزبان) برگزار گردید ، در فضایی کاملاً صمیمی و با رویکرد دستیابی به یک سند همکاری مشترک به پایان رسید .

  نفیسی اظهار داشت : به پیشنهاد طرفهای ترک و ایرانی و موافقت طرف قطری و به منظور پرهیز از طی مسیرهای تشریفاتی و حقوقی تصویب موافقتنامه‌های حمل و نقلی در داخل کشورها ، اقدام به تهیه پیش‌نویس یادداشت تفاهم همکاری گردید و پیش نویس سند مذکور طی دو روز برای امضاء وزرای ذی ربط سه کشور نهایی گردید و پیش بینی می شود این سند در آینده نزدیک در حاشیه سفر وزیر محترم راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران که با دعوت رسمی دولت قطر برای شرکت در جلسه افتتاح رسمی یکی از ترمینالهای بندر حمد قطر به آن کشور عزیمت می نمایند، امضاء گردد .

  جعفر جمیلی معاون امور موافقتنامه‌های بین‌المللی دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی که بعنوان نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این اجلاس حضور داشته است ، بیان کرد : یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و عبور ترانزیتی فی مابین سه کشور جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری ترکیه و دولت قطرپس از بحث و تبادل نظرهای جدی میان مدیران و کارشناسان حاضر از دستگاه‌های ذیربط سه کشور، در قالب ۵ ماده و ۲۴ بند نهایی و توسط روسای هیاتهای سه کشور پاراف گردید .

  جمیلی همچنین اعلام کرد : این یادداشت تفاهم با هدف توسعه دائمی یک کریدور حمل و نقلی برای عبور روان ترانزیتی و ترانشیپمنت کالا از طریق افزایش بهره وری ، بهینه نمودن زمان و هزینه و فرایندهای حمل و همچنین فراهم آوری یک محیط اقتصادی و سازنده برای فعالان حمل و نقلی طرفهای متعاهد تنظیم شده است .

  معاون امور موافقتنامه‌های بین‌المللی دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی افزود : از مفاد مهم این یادداشت تفاهم ، فهرست نمودن ۱۰ اقدام مهم و تاثیرگذار برای تسریع در جابه‌جایی کالا به‌مقصد قطر و بالعکس و همچنین پیش بینی یک کمیته مشترک همکاری به مسئولیت مقامات عالی ذیربط سه کشور برای نظارت و پیگیری بندهای این یادداشت تفاهم می باشد .

  وی همچنین از نکات مثبت یادداشت تفاهم فوق را باز بودن آن برای مشارکت سایر کشورها دانست و افزود : با اجرایی شدن این یادداشت تفاهم قطعاً در آینده نزدیک شاهد تحولات چشمگیر و جدیدی در روابط حمل‌ونقلی و تجاری بین کشورهای همسایه ایران و همچنین بالفعل شدن بخش اعظمی از ظرفیتهای بالقوه ترانزیتی کشورخواهیم بود، که قطعاً نه تنها از نظر اقتصادی بلکه از نظر سیاسی و امنیتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دستاوردهای خوبی برای کشور عزیزمان و همچنین کشورهای منطقه بهمراه خواهد داشت .
  مطالب مرتبط

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  یکی از مزیت‌های مهم تکمیل کریدور شمال - جنوب این خواهد بود که تجار و بازرگانان کشورهای پیرامونی و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند ارتباطات تنگاتنگ و گسترده‌تری با یکدیگر برقرار کنند .

  |

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  نظرات کاربران