در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • تسریع در روند احداث راه‌آهن چابهار - زاهدان


  مقامات شرکت 'ایرکن' در پاسخ به تسریع روند اجرایی این طرح ، خواستار زمان بیشتری برای اجرای این طرح شده اند . کارشناسان هندی بر این عقیده اند که دولت هند باید با رفع موانع اجرایی ، از فرصت پیشنهاد شده توسط ایران استفاده کند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مقامات دولتی هند اعلام‌کردند این کشور به روند احداث راه آهن چابهار - زاهدان با سرمایه‌گذاری ۱.۶ میلیارد دلاری سرعت می‌بخشد .

  روزنامه 'لایو مینت' روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از مقامات وزارت کشتیرانی هند اضافه کرد ایران از مقامات هندی خواسته است با رفع موانع موجود هرچه سریعتر راه آهن چابهار - زاهدان در جنوب شرق ایران را تکمیل کند . این درخواست ایران در سفر'نیتین گادکاری' وزیر حمل و نقل ، بزرگراهها و کشتیرانی هند به تهران مطرح شده است .

  به گفته مقامات هندی ، گادکاری پس از بازگشت از ایران از شرکت ایرکن (IRCON) که مسئولیت ساخت راه آهن چابهار - زاهدان را به عهده دارد ، خواست که در روند اجرایی این طرح تسریع کند .

  ایران و هند در سفر سال گذشته 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند به ایران ۱۲ توافقنامه از جمله احداث راه آهن ۵۰۰ کیلومتری چابهار - زاهدان امضا کردند .

  هند قصد دارد با توسعه بندر چابهار از طریق بنادر غربی خود به بازار کشورهای افغانستان و آسیای میانه دسترسی پیدا کند . یک مقام دیگر دولتی هند اظهار کرد دولت ایران از این کشور خواسته است آخرین وضعیت پروژه خط آهن چابهار- زاهدان را اعلام کند . شرکت 'ایرکن' تاکنون هیچگونه اطلاعاتی در خصوص اعتبار و اقدامات انجام شده برای ساخت راه آهن چابهار- زاهدان منتشر نکرده است .

  مقامات شرکت 'ایرکن' در پاسخ به تسریع روند اجرایی این طرح ، خواستار زمان بیشتری برای اجرای این طرح شده اند . کارشناسان هندی بر این عقیده اند که دولت هند باید با رفع موانع اجرایی ، از فرصت پیشنهاد شده توسط ایران استفاده کند . 'مینا سینگ روی' کارشناس موسسه تحقیقات و مطالعات دفاعی در دهلی نو گفت که دولت هند مصمم به توسعه بندر چابهار است .

  وی خاطرنشان کرد این بندر یک پروژه بسیار راهبردی و بخش مهمی از کریدور بین المللی حمل و نقل شمال و جنوب است . او خواستار رفع سریعتر مشکلات اجرایی طرح توسعه بندر چابهار توسط هند شد . به گفته وی اگر هند هرچه سریعتر به تعهدات خود در بندر چابهار عمل نکند فرصت طلایی را از دست خواهد داد .

  توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است .

  این توافق که در سفر همزمان نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان به ایران میان دهلی ، کابل و تهران منعقد شد با اهدافی چون فعال سازی کریدور شمال- جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

  موقعیت جغرافیایی بندر چابهار در جنوب ایران و در استان سیستان وبلوچستان از اهمیت زیادی برای هند برخوردار است . این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند .
  مطالب مرتبط

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  ایران مصمم به سرمایه گذاری مشترک در توسعه زیرساخت های حمل و نقل ترانزیتی

  ایران مصمم به سرمایه گذاری مشترک در توسعه زیرساخت های حمل و نقل ترانزیتی

  ترانزیت و اتصال کشورهای منطقه و از جمله کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس دارای اهمیت است و موجب توسعه کل منطقه و فراتر از آن خواهد بود و طرح بزرگ بندر چابهار که به اتفاق هند و افغانستان در حال اجراست، گام بزرگی در مسیر تقویت راههای ترانزیتی منطقه است .

  |

  نظرات کاربران