در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • تصویب اولیه پروژه جهانی مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی


  پاکسازی بدنه کشتی ها به منظور کاهش تجمع گونه های آبزی همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از صنایع کشتیرانی را به عنوان مزیتی اضافی به همراه خواهد داشت ، چرا که حرکت کشتی در نتیجه رفع خزه زدگی تسهیل خواهد شد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، پروژه جهانی جدید مقابله با اثرات نامطلوب انتقال گونه های مهاجم آبزی از طریق کشتی ها ، موسوم به پروژه مشارکتی Glofouling ، به تصویب اولیه سازمان بین المللی دریانوردی قرار گرفت .

  این پروژه با مشارکت صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی ( GEF ) ، برنامه توسعه سازمان ملل متحد ( UNDP ) و سازمان بین المللی دریانوردی ( IMO ) به مسئله انتقال گونه های آبزی از طریق خزه زدگی زیستی یا تجمع ارگانیزم های دریایی بر روی بدنه و سازه کشتی ها در زیر سطح آب می پردازد .

  تأثیرات بارز زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تهاجم زیستی در محیط زیست دریایی ممکن است فعالیت های مرتبط با شیلات ، پرورش آبزیان ، زیرساخت های ساحلی و سایر اقدامات توسعه ای را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت بقا و معیشت جوامع ساحلی را با تهدید جدی رو به رو سازد .

  بنابر اعلام معاونت امور دریایی سازمان بنادر ، پروژه Glofouling  از شیوه موفق همکاری این سه سازمان در انجام پروژه مشارکتی Globallast پیروی خواهد کرد که با هدف ظرفیت سازی برای اجرای کنوانسیون مدیریت آب توازن کشتی ها ( BWM ) به مرحله اجرا درآمده بود . این کنوانسیون بین المللی در جهت مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی از طریق آب توازن حمل شده در کشتی ها تلاش می کند .

  این پروژه جدید سعی در ایجاد ظرفیت در میان کشورهای در حال توسعه برای تقلیل انتقال گونه های مهاجم آبزی از مجرای خزه زدگی بدنه کشتی ها خواهد داشت . « استفان میکالف » مدیر بخش محیط زیست دریایی آیمو در این خصوص اعلام کرد : « سازمان بین المللی دریانوردی سردمدار تلاش های جهانی برای مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی توسط کشتی ها بوده است ، و مواجهه با مسئله خزه زدگی زیستی بدنه کشتی ها نیز گامی حیاتی در جهت حفاظت از تنوع زیستی دریاها به شمار می رود .

  پاکسازی بدنه کشتی ها به منظور کاهش تجمع گونه های آبزی همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از صنایع کشتیرانی را به عنوان مزیتی اضافی به همراه خواهد داشت ، چرا که حرکت کشتی در نتیجه رفع خزه زدگی تسهیل خواهد شد .

  طرح اولیه پروژه Glofouling در ماه می  ۲۰۱۷ توسط شورای GEF و با بودجه اجرایی ۹/۶ میلیون دلار به تصویب رسید و پروژه اکنون در مرحله آماده سازی و تکمیل جهت ارائه مجدد به این شورا و کسب تأیید آن پیش از آغاز فرآیند اجرا به سر می برد .

  همچنین به گفته « اندرو هادسن » رئیس برنامه حاکمیت آبها و اقیانوس های UNDP ، پروژه Glofouling فرصتی بی نظیر برای کمک به مقابله با یکی از مجاری مهم باقیمانده برای انتقال گونه های مهاجم آبزی قلمداد می شود که تأثیرات نامطلوب سنگینی بر اقتصاد و زندگی مناطق گوناگون دنیا بر جای می گذارد .
  مطالب مرتبط

  ابلاغ خط مشی کیفیت سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۷

  ابلاغ خط مشی کیفیت سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۷

  توسعه مسافرت‌های دریایی و گردشگری در سواحل و بنادر شمالی و جنوبی کشور و نیز بسط فرهنگ ، دانش و پذیرش مسئولیت‌اجتماعی در حیطه وظایف و ماموریت‌های سازمان با تلاش برای افزایش اطمینان ، رفاه ، بهبود خدمات و حفاظت از حقوق مشتریان ، شهروندان و سایر ذینفعان دو مورد از خط مشی کیفیت ...

  |

  نظرات کاربران