در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • تبدیل چابهار به هاب بندری و مالی منطقه


  توسعه منطقه آزاد چابهار با تقویت خطوط ارتباطی هوایی ، دریایی و زمینی و حل مشـکل آب شرب و سوخت منطقه می تواند صورت گیرد .

  طرح توسعه ای بندر چابهار نشان می دهد که توسعه در بخش بندری ، ترانزیتی ، ترانشیپ ، بانکرینگ ، پسکرانه و مالی اولویتهای مشخص شده است و طراحان طرح در نظر دارند به علت موقعیت ویژه این بندر ، چابهار را به هاب بندری و مالی منطقه تبدیل کنند یعنی چیزی که امروز در دبی شاهد آن هستیم . لذا به نظر می رسد برای تطبیق منطقه آزاد چابهار با استانداردهای بین المللی انجام اقدامات ذیل ضروری است :

  -  اجرای پروژه فرودگاه بین المللی منطقه آزاد چابهار؛

  -  تکمیل سریعتر پروژه خط لوله گاز عسلویه ، ایرانشهر و چابهار؛

  -  اجرای پـروژه خطوط راه آهن چابهار - زاهدان - مشهد - سرخس؛

  -  حل مشکل آب شرب منطقه با اجرای پروژه بزرگ آب شیرین کن؛

  -  رسـیدن ظرفیت تخلیه بارگیری از دو میلیون تن به ۶ میلیون تن کالا در بندر مگاپورت چابهار؛

  -  الحاق اسکله های شهید کلانتری و شهید بهشتی به منطقه آزاد چابهار؛

  در واقع توسعه منطقه آزاد چابهار با تقویت خطوط ارتباطی هوایی ، دریایی و زمینی و حل مشکل آب شرب و سوخت منطقه می تواند صورت گیرد . البته باید به استفاده از نیروی انسانی متخصص و بومی در منطقه آزاد در امور تجاری ، اقتصادی ، فرهنگی و بازرگانی ؛ جهت اشتغالزایی و بهره وری لازم را اضافه کرد . هر آنچه گفته شد وجود یک مزیت مهم در کشور است که می تواند در آینده نزدیک تبدیل به پایگاهی بـرای خلق ارزش افزوده گردد . امروزه در جهان بنـادر تجـاری می تواند حکم شاهرگهای اقتصادی کشورها را چه در تأمین ارز چه از بُعد اشتغال بازی کنند و وجود سواحل بکر در دریای عمان و به خصوص بندر چابهار موقعیت ویژه ای را برای توسعه به وجود آورده است. چابهار تنها بندر ایران است که به علت وجود عمق قابل قبول توانایی پهلوگیری کشتیهای پسـت پاناماکس را برای کشور به ارمغان می آورد و در حالی که اساس حمل ونقل دریایی در جهان به سمت تغییر سایز کشتی هاست می تواند در آینده نیاز کشور را نیز در این بخش یعنی تخلیه و بارگیری کشتیهای غول پیکر مرتفع کند. امروز ایران می تواند با توسعه چابهار و تبدیل آن در بُعد ترانزیت ، به یکی از بزرگترین بنادر جهان در ترانشیپ، بانکرینگ و مالی هم نیاز منطقه ای را پوشش دهد و هم آینده ای روشن را برای کشور به ارمغان آورد.

   منبع

  ۱ -   سایت منطقه آزاد

  ۲ -  شبکه اطلاع رسانی مانا

  ۳ -   پایگاه اطلاع رسانی دولت
  مطالب مرتبط

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  در حال حاضر کالاهایی که از مناطق مختلف به بندر شهید بهشتی منتقل می شوند از مزایای معافیت مالیاتی و معافیت عوارض گمرکی استفاده خواهند کرد . ولی اگر قرار باشد به سرزمین مادر منتقل شود ، ترخیص و مالیات و گمرک بر آن اعمال می شود اما اگر قرار باشد در خودِ بندر پردازش شده ارزش افزوده ...

  |

  افزایش حجم ترافیک کالا و کشتی با الحاق بنادر چابهار به مناطق آزاد

  افزایش حجم ترافیک کالا و کشتی با الحاق بنادر چابهار به مناطق آزاد

  با توجه به الحاق صورت گرفته ، بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری در محدوده گمرکی نخواهند بود و خروج محصولات از این به بعد روند بهتری پیدا می کند و در نهایت با کاهش قیمت تمام شده کالا همراه خواهد بود .

  |

  نظرات کاربران