در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ظرفیت های بالقوه راه آهن قم در زمینه حمل بار


  روزانه ۲۶ رام قطار از محدوده اداره کل راه آهن قم عبور می کند ؛ چهار رام قطار در مسیر قم - تهران و بالعکس و همچنین سه رام قطار در مسیر قم - مشهد و بالعکس تردد می کند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل راه‌آهن قم از بهره‌برداری خط دوم ریل راه‌آهن ایستگاه گار - قمرود به طول ۲۹ کیلومتر در هفته دولت خبر داد .

  محسن اعتماد با بیان اینکه راه آهن از جمله زیرساخت های توسعه پایدار است که با ظرفیت هایی که دارد ، می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند ، گفت : راه آهن قم با توجه به موقعیت جغرافیایی ، ظرفیت های بالقوه بسیاری در زمینه حمل بار دارد .

  وی به برخی از این ظرفیت ها اشاره کرد و با بیان این که ایستگاه باری گار قم تا گمرک این شهر یک کیلومتر فاصله دارد ، گفت : اگر اداره کل گمرک زیرسازی لازم برای اتصال به ریل راه آهن را انجام دهد ، راه آهن نیز آمادگی دارد روسازی را انجام دهد تا حمل بار گمرک از طریق ریل راه آهن صورت گیرد . اگر این امر محقق شود سالانه یک میلیون تن بار گمرک واقع در میدان تره بار از طریق حمل و نقل ریلی جابه جا می شود .

  مدیر کل راه آهن قم اضافه کرد : در همین راستا سیلوی گندم قم که با ایستگاه راه آهن ، ۱۳ کیلومتر فاصله داشت با اعتبار ۱۳۰ میلیارد ریال به ریل راه آهن متصل شد تا سالانه ۳۰۰ هزار تن گندم تولیدی در قم از طریق راه آهن به نقاط مختلف کشور جابه جا شود . ایستگاه های راه آهن باغیک و سواران که ۱۱ کیلومتر با بخش اقتصادی سلفچگان فاصله دارد ، مربوط به اداره کل راه آهن اراک است و سعی داریم این ۲ ایستگاه را به محدوده مدیریت قم منتقل کنیم . اگر این امر محقق شود در مرحله نخست سالانه سه میلیون تن بار از بخش سلفچگان قم به وسیله ریل به سراسر کشور جابه جا می شود .

  وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد : در صورتی که سازمان های ذیربط همکاری لازم را با اداره کل راه آهن قم در راستای توسعه حمل و نقل بار در استان داشته باشند ، می توان از نهایت ظرفیت راه آهن بهره برد که این امر باعث کاهش هزینه ها و ایمنی در حمل بار و همچنین توسعه اقتصادی استان می شود . در چهار ماهه سال گذشته، ۴۹ هزار تن بار از طریق ریل راه آهن قم جابه جا شد که این رقم در سال جاری با افزایش ۴۴۰ درصدی به ۲۶۴هزار تن رسیده است . در همین مدت ، سال گذشته ۷۷ هزار تن تخلیه باری که از نقاط مختلف کشور به قم رسیده بود صورت گرفت که امسال با افزایش ۲۸۰ درصدی به ۲۹۴ هزار تن رسیده است .

  وی با بیان این که جابه جایی مسافر اولویت نخست در راه آهن است ، گفت : روزانه ۲۶ رام قطار از محدوده اداره کل راه آهن قم عبور می کند ؛ چهار رام قطار در مسیر قم - تهران و بالعکس و همچنین سه رام قطار در مسیر قم - مشهد و بالعکس تردد می کند .

  اعتماد همچنین به طرح های هفته دولت اشاره و بیان کرد : دو خطه کردن مسیر راه آهن ایستگاه گار - قمرود باعث افزایش سرعت و صرفه جویی در هزینه حمل‌و‌نقل ریلی می‌شود . افتتاح ساختمان آموزشی ، ساختمان برج مراقبت ، ۲ زیرگذر و امضای تفاهم نامه حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی کارشناسی ارشد و دکترا با دانشگاه های قم و صنعتی قم از دیگر طرح هایی است که در این هفته عملیاتی می شود .
  مطالب مرتبط

  آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در راه آهن ایران

  آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در راه آهن ایران

  اعلام آمادگی مجدد پوتین در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه پروژه های خطوط و ناوگان برقی بیانگر تحکیم برنامه های دولت در این حوزه و تحقق آن تا سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود .

  |

  نظرات کاربران