در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • راه اندازی قطار گردشگری در پنج منطقه از کشور در آینده نزدیک


  برای قطارهای ۵ ستاره هیأت مدیره راه‌آهن مصوبه‌ای دارد و استانداردهایی تعیین شده است ، هیچ شرکتی نمی‌تواند فقط با معیارهای خود مدعی شود که قطارش ۵ ستاره است و این با بررسی و تأیید راه‌آهن است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن با اشاره به اینکه بررسی‌های رتبه‌بندی شرکت‌‌های ریلی از ۲ ماه پیش توسط شرکت‌های خبره آغاز شده است ، گفت : پیش‌بینی می‌شود در نوروز ۹۷ پروژه رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری پیاده شود .

  علی کاظمی‌منش در نشست نخستین گردهمایی ایده‌های نوین در بخش ریلی مسافری که در محل انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی برگزار شد ، اظهار داشت : در ۴ ماه ابتدایی امسال شاهد ارتقای کیفیت خدمات مسافری ریلی بودیم . در بهار امسال ۳۷ دستگاه واگن و تا پیش از سفرهای تابستانی ۳۴ دستگاه واگن مسافری دیگر و جمعاً ۷۱ دستگاه واگن مسافری ارتقای کیفیت شد .

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن با اشاره به ارتقای شاخص کیفیت و رضایتمندی مسافران در نوروز ۹۶ ، گفت : در ایام تابستان هر ۳۵ دقیقه یک قطار مسیر تهران - مشهد داریم .

  وی همچنین بیان کرد : در دستورالعمل حقوق شهروندی مرز پرداخت خسارت ۱۰۰ درصدی به مسافران بابت تأخیرها به میزان مدت‌زمان یک‌دوم مسیر کاهش یافت یعنی در حال حاضر بابت تأخیر ۶ ساعته در مسیر تهران - مشهد کل هزینه بلیت به مسافر برگردانده می‌شود . امسال تا امروز ۸ میلیون مسافر توسط قطار جابه‌جا شده است که ۲.۸ میلیون نفر مربوط به پیک تابستان بوده است و ۲.۵ درصد نسبت به سال گذشته ارتقا داشته است .

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن همچنین به راه‌اندازی قطارهای گردشگری اشاره کرد و گفت : مطالعات راه‌‌اندازی قطار گردشگری در ۵ منطقه کشور شامل آذربایجان شرقی ، لرستان ، خوزستان ، کرمان و بندرعباس توسط بخش خصوصی انجام شده است تا قطارهای گردشگری راه‌اندازی شود . توسعه گردشگری ریل‌پایه در دستور کار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است ،‌ این گردشگری با محوریت جاذبه‌های دیدنی حاشیه خطوط ریلی نظیر ابنیه‌ها، طبیعت و آثار تاریخی و غیره است .

   

   

  وی با بیان اینکه این سفرهای گردشگری ریلی توسط دو شرکت گردشگری ارائه خدمات می‌شود ، گفت : در پایان شهریور ماه امسال بیست ‌‌و‌ یکمین قطار گردشگری اروپایی از مرز سرخس وارد ایران می‌شود ضمن آنکه تا پایان امسال ۳ قطار گردشگری دیگر نیز وارد کشور خواهد شد .

  کاظمی‌منش درباره رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری ریلی گفت : این کار حساس و مهمی است که از طریق شرکت‌های خبره از دو ماه پیش مطالعات و بررسی‌های آن آغاز شده است ؛ شرکت‌های مالک دعوت شده‌اند ، طرح‌ها ارائه شده و نظریات شرکت‌ها اخذ شده است و بعد از جمع‌بندی نظریات و تهیه بانک آماری شرکت‌های مسافری طرح نهایی به تصویب هیأت مدیره راه‌آهن خواهد رسید .

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن ، گفت : پیش‌بینی می‌شود در نوروز ۹۷ طرح رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری پیاده شود و مسافران از رتبه شرکت‌ها مطلع شوند . این موجب ایجاد رقابت مناسب بین شرکت‌ها در ارائه خدمات می‌شود و در نرخ‌گذاری اثر مستقیم دارد . در این حوزه مدل‌های رتبه‌بندی نیز در حال مطالعه است .

  کاظمی‌منش درباره ستاره‌دار شدن قطارها ، گفت : برای قطارهای ۵ ستاره هیأت مدیره راه‌آهن مصوبه‌ای دارد و استانداردهایی تعیین شده است ، هیچ شرکتی نمی‌تواند فقط با معیارهای خود مدعی شود که قطارش ۵ ستاره است و این با بررسی و تأیید راه‌آهن است .

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن افزود : در حال حاضر دو شرکت رجاء و فدک دو قطار پنج ستاره «زندگی» و‌ «فدک» در سه مسیر ریلی تهران - مشهد ، قم - مشهد و تهران - شیراز دارند . وی همچنین درباره افزایش قیمت‌های بلیت توضیح داد که هیچ درخواستی از سوی شرکت‌های مسافری برای افزایش قیمت نداشته‌ایم .
  مطالب مرتبط

  برنامه‌ریزی‌ راهداری استان همدان برای ایجاد سفرهای امن در تابستان

  برنامه‌ریزی‌ راهداری استان همدان برای ایجاد سفرهای امن در تابستان

  جدا از بالا بردن کیفیت سفرهای تابستانی با اقدامات در نظر گرفته بحث ایمنی سفرها هم از دیگر موارد مهم در این زمینه است . در این زمینه به جز نظارت‌های جاده‌ای توسط دوربین‌های ثبت تخلف و دیگر موارد نظارتی در طول مسیرها موارد دیگری هم در نظر گرفته شده است .

  |

  احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی سفرهای تابستانی در استان گیلان

  احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی سفرهای تابستانی در استان گیلان

  بحث ایمنی و نگهداری از محورهای استان مبحثی نیست که مقطعی باشد و به صورت مستمر و همیشگی ادامه دارد . در همه ایام سال اکیپ‌های راهداری و کارشناسان مشغول بررسی و اصلاح نواقص هستند و در این مدت این مساله با شدت بیشتری پیگیری شد. بررسی تابلوها و علائم در جاده‌ها ، خط‌کشی‌ها و ...

  |

  نظرات کاربران