در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • بررسی راهکارهای مناسب دستیابی به سهم ترانزیت ریلی در منطقه


  ترانزیت و تعیین قیمت ترانزیت از موضوعات اصلی جلسات بوده و طی ۵ ماه گذشته کشورهای قزاقستان ، ترکمنستان و ازبکستان تمایل خود را برای توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت نشان داده و برای همکاری‌های ریلی اعلام آمادگی کرده‌اند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ کمیته حمل‌و‌نقل بین‌المللی شرکت راه‌آهن به بررسی راهکارهای مناسب جهت دستیابی به سهم ترانزیت در منطقه و تجارت بین‌المللی پرداخت .

  حسین عاشوری عضو هیات مدیره راه آهن در کمیته حمل و نقل بین المللی با اشاره به برنامه راه آهن در خصوص رشد و توسعه حمل و نقل بین المللی که از سوی اعضای هیات مدیره پیشنهاد شده است ، گفت : تعیین استراتژی های توسعه ای در خصوص ترانزیت ، صادرات و واردات ریلی ، بررسی و شناسایی مشکلات و ارائه راهکارهای لازم برای اصلاح فرایندها از جمله برنامه ها و سیاست های شرکت راه آهن است . نظارت بر اجرای برنامه های مصوب و ارائه گزارش ماهانه ، برنامه ریزی و استفاده از تمامی ظرفیت های انسانی و زیر بنایی در جهت توسعه ترانزیت ، صادرات و واردات ، بازنگری در تعرفه ها و قراردادهای حمل، پیگیری جلسات مرزی و حسابرسی با راه آهن های همسایه و منطقه، برنامه ریزی به منظور فعالیت راه آهن در نهادها ، اجلاس های بین المللی و نمایشگاه ها از دیگر برنامه های پیشنهادی از سوی اعضای هیات مدیره برای توسعه ترانزیت به شمار می آید .

  عاشوری عنوان کرد : تدوین نظام تشویق برای توسعه حمل و نقل بین المللی برای ادارات کل نواحی و ستادی و اخذ مصوبات لازم از جمله وظایفی است که در ابلاغ هیات مدیره راه آهن منظور شده و ما انتظار داریم حوزه بازرگانی داخلی و بین المللی و مدیران نواحی نظرهای خود را ارائه دهند تا به تصویب برسند .

  وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی از بخش جاده‌ای و ریلی مطالبه افزایش ترانزیت را خواهان است، گفت: بخش جاده‌ای و ریلی در سال ۱۲ میلیون تن بار ترانزیت می‌کند که رقم و هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی ۵۰ میلیون تن بار است . ایران با دارا بودن پتانسیل بالا در بخش ترانزیت می‌تواند درآمد ارزی بزرگی برای کشور تلقی شود .

   

   

  وی به تعامل با کشورهای منطقه در بخش ترانزیت و گسترش همکاری‌های ریلی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با کشورهای قزاقستان، ازبکستان، افغانستان، ترکمنستان و کشور چین به موافقت‌هایی رسیده‌ایم که امیدواریم با گسترش ترانزیت و همکاری‌های مداوم، شاهد رشد ترانزیت و سهم جابجایی‌های بین‌المللی در کشور باشیم.

  نگاه خود را به راه‌آهن روسیه به‌عنوان یک مسیر جدید ریلی تغییر دهیم

  نور اله بیرانوند معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از روند تجارت جهانی طبق آمار سازمان WTO ، گفت : امروز دنیا تجارت خود را در قالب سازمان جهانی بین‌المللی اداره می‌کند و در این سازمان برای هر کشور نقشی تعیین‌شده است . ما در بین کشورهای عضو تجارت جهانی عضو ناظر هستیم و متأسفانه در بخش تجارت با مشکلاتی مواجه هستیم .

  وی با اشاره به برخی آمار ارائه‌شده از سوی سازمان تجارت جهانی گفت : ۱۰ کشور اول تجارت جهانی رقمی بالغ‌بر ۵۱ درصد تجارت کل دنیا را انجام می‌دهند و مابقی کشورها ۴۱ درصد . با توجه به‌سرعت بالای تجارت جهانی، کشورها در زنجیره تأمین بین‌المللی قرار گرفته‌اند .

  وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت : ایران پل ارتباطی بین شرق و غرب و شمال و جنوب قرار دارد که بایستی کریدور اقتصادی دقیقی در کشور ایجاد کنیم . به‌منظور توسعه ترانزیت و افزایش سهم تجارت بین‌المللی نیازمند برداشتن گام‌های بزرگ هستیم . در حال حاضر مذاکراتی را با کشورهای همسایه ازجمله ترکیه، افغانستان، ترکمنستان ، قزاقستان به‌ منظور گسترش همکاری‌ها انجام داده‌ایم که هرکدام از آن‌ها نوید خوبی برای افزایش سهم ترانزیت در کشور و تجارت بین‌المللی به شمار می‌آیند .

  وی به همکاری با راه‌آهن آذربایجان اشاره کرد و گفت : خوشبختانه همکاری خوبی با راه‌آهن آذربایجان در خصوص مسیر ریلی قزوین به رشت و آستارا تا آستارا شروع‌شده است و باید نگاه خود را به راه‌آهن روسیه به‌عنوان یک مسیر جدید و آغاز همکاری‌های ریلی تغییر دهیم . پیش‌بینی می‌شود مسیر ریلی آستارا- آستارا تا ۶ ماه آینده بهره‌برداری شده و اولین محموله ریلی به‌صورت ترکیبی در این مسیر جابجا شود .

   

   

  وی به همکاری ریلی با کشور عراق اشاره کرد و گفت : راه‌آهن عراق نیز از دیگر اهدافی است که باید تعامل‌های بین‌المللی خود را ارتقا دهیم و به موافقت‌نامه‌هایی برسیم . خوشبختانه در حوزه اینچه‌برون و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش سخت‌افزاری و ترانزیت اقدامات جدی صورت گرفته است .

  سامانه‌ای دائمی برای رصد کردن ترانزیت دنیا ایجاد شود

  ابراهیم محمدی معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن در این جلسه بابیان اینکه ترانزیت و افزایش سهم ریلی نیازمند ایجاد سازمان جداگانه‌ای است، گفت: برای دستیابی به سهم موردنظر وزارت راه و شهرسازی در بحث ترانزیت ریلی در کشور بایستی پایانه‌های مرزی توسعه داده‌شده و شکل‌گیری ترانزیت به‌طور خاص توسط یک سازمان مطرح شود .

  وی بیان کرد : نشست‌ها و مذاکرات مختلفی با راه‌آهن‌های کشورهای همسایه طی ۲ تا ۳ سال اخیر در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی برای تجارت و ترانزیت داشته‌ایم و خوشبختانه به توافق‌های مطلوبی هم‌دست یافته‌ایم . ترانزیت و تعیین قیمت ترانزیت از موضوعات اصلی جلسات بوده و طی ۵ ماه گذشته کشورهای قزاقستان ، ترکمنستان و ازبکستان تمایل خود را برای توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت نشان داده و برای همکاری‌های ریلی اعلام آمادگی کرده‌اند .

  معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن با اعلام اینکه امروز حجم تجارت جهانی بسیار افزایش‌یافته است ، خاطرنشان کرد : توسعه ترانزیت از مبادی مرزی کشور، توسعه قطارهای ترانزیتی ، توسعه نرم‌افزارها و همچنین توسعه ساختار سازمانی در ارتقای سهم ترانزیت تأثیرگذار است .

  وی بر ایجاد سامانه‌ای به‌منظور رصد کردن ترانزیت دنیا به‌صورت دائم تأکید کرد و گفت : نگاه راه‌آهن کشور و مدیران آن در نواحی و ادارات کل بایستی به موضوع ترانزیت بسیار جدی باشد و چنانچه بتوانیم بارها را به سمت کشورهای همسایه هدایت کنیم به جایگاه موردنظر در منطقه خواهیم رسید . نیازمند سازمان مستحکم‌تری که بتواند سیاست‌هایی متناسب باسیاست‌های کلان کشور تدوین و اجرا کند ، هستیم .
  مطالب مرتبط

  ابلاغ آیین‌نامه ستاد مراکز لجستیک کشور توسط وزیر راه و شهرسازی

  ابلاغ آیین‌نامه ستاد مراکز لجستیک کشور توسط وزیر راه و شهرسازی

  نظر به ضرورت نگاه جامع و یکپارچه در جانمایی و بهره‌برداری از انواع مراکز لجستیک و ایجاد وحدت رویه در صدور مجوز تاسیس و بهره‌برداری از این مراکز «آیین‌نامه ستاد مراکز لجستیک کشور» مصوب جلسه ۲۰۲ شواریعالی هماهنگی ترابری کشور مورخ ۱۳۹۷.۲.۳۰، ابلاغ می‌گردد .

  |

  نظرات کاربران