در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • توسعه خطوط ریلی و راه‌های روستایی از اولویت های مجلس و دولت


  از سوی وزارت راه و شهرسازی ، لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده تا درصدی از قانون مالیات بر ارزش افزوده به توسعه خطوط ریلی و راه‌های روستایی اختصاص یابد که این لایحه هم اکنون در کمیسیون عمران و در ادامه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ معاون حقوقی و مجلس وزیر راه و شهرسازی توسعه خطوط ریلی و راه‌های روستایی را از مهمترین اولویت‌های دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و خاطرنشان کرد : این دو قوه در تحقق این اولویت‌ها تعامل خوبی با هم دارند .

  علیرضا محفوظی در نشست بررسی وضعیت راه ‌های شهرستان گنبدکاووس در شرق گلستان ، اظهار داشت : به دلیل محدودیت‌های منابع مالی کشور و با پیشنهاد دولت ، مجلس مواد قانونی خوبی را برای تامین منابع پیش‌بینی کرده است .

  وی ، قانون برنامه ششم ، قانون جامع توسعه کشور و قانون الحاق ۲ را از جمله منابع پیش‌بینی شده برای تامین منابع مالی در خصوص توسعه خطوط ریلی و راه‌های روستایی برشمرد و گفت : با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها می‌توان به تحقق اولویت‌های دولت و مجلس امیدوار بود . علاوه بر این از سوی وزارت راه و شهرسازی ، لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده تا درصدی از قانون مالیات بر ارزش افزوده به توسعه خطوط ریلی و راه‌های روستایی اختصاص یابد که این لایحه هم اکنون در کمیسیون عمران و در ادامه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت به صحن علنی مجلس می‌آید . در صورت تصویب این لایحه بخش قابل توجهی از منابع مالی در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد و توسعه بخش ریلی و راه‌های روستایی قرار می‌گیرد .

  معاون حقوقی و مجلس وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود از پیگیری جدی اجرایی شدن پروژه ملی راه آهن گرگان - گنبد - بجنورد - مشهد خبر داد و گفت : این طرح ملی که مورد تاکید جدی مقام معظم رهبری و از مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری در آذر سال ۹۳ به گلستان است ، باید اجرایی شود .

  محفوظی با بیان اینکه این طرح ملی در سال‌های گذشته به دلیل برخی سیاسی‌کاری‌ها از سوی برخی نمایندگان مجلس به تعویق افتاد ، افزود : این طرح از طرح‌های بسیار مهم و بخشی از کریدور شمال به جنوب است که باید اجرایی شود . در صورت تامین منابع مالی مناسب برای این طرح از ظرفیت‌هایی جدیدی که از سوی مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی شده است ، می‌توان امیدوار بود این طرح ملی در بودجه سال آینده دارای ردیف بودجه شود . در صورت تامین منابع مالی لازم ، عملیات اجرایی این طرح از سه جبهه و از سه استان خراسان رضوی ، خراسان شمالی و گلستان به صورت همزمان آغاز می‌شود .

   

   

  وی همچنین برلزوم اجرایی شدن جاده ترانزیتی موسوم به نفت در گنبدکاووس تاکید کرد و گفت : این جاده که به مرز اینچه برون متصل می‌شود و با توجه به لایحه منطقه آزاد تجاری اینچه برون که تصویب آن از سوی مجلس مورد تاکید جدی ریاست جمهوری است ، نقش مهمی در ترانزیت کالا بر عهده دارد .

  معاون حقوقی و مجلس وزیر راه و شهرسازی همچنین با مهم دانستن محور کنارگذر شرق شهر گنبدکاووس و نقش آن در تسهیل ترافیک و عبور تریلی‌های ترانزیت به مرز، بر لزوم تکمیل پنج کیلومتر باقی مانده این محور و احداث یک دهه پل روی رودخانه گرگانرود با همکاری وزارت راه و شهرسازی ، استانداری گلستان و شهرداری این شهر تاکید کرد .

  نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست که سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی گلستان هم در آن حضور داشت ، با نامناسب دانستن وضعیت راه‌های ارتباطی این شهرستان ، برلزوم توجه و اختصاص اعتبارات ویژه برای حوزه راه‌های گنبدکاووس تاکید کرد .

  قرجه طیار ، اجرایی شدن راه‌آهن گرگان - گنبد - مشهد ، تسریع در چهار بانده شدن محور آق قلا به گنبدکاووس ، ارتقای برخی راه‌های روستایی از جمله گنبد - سلطانعلی ، گنبد - بی بی شیروان و گنبد – آق‌آباد و حاجی قوشان ، تسریع در احداث جاده تزانزیتی موسوم به نفت و تکمیل جاده کنارگذر شرق شهر گنبدکاووس را از مهمترین مطالبات چند دهه ای مردم این دیار برشمرد و برلزوم توجه به این مطالبات تاکید کرد .

  در این نشست که فرماندار ویژه و شهردار گنبدکاووس نیز حضور داشتند ، علی اکبر شاهینی ، معاون مدیرکل راه و شهرسازی گلستان نیز با اذعان به عقب ماندگی راه های روستایی گنبدکاووس ، گفت : از مجموع ۵۹۶ کیلومتر راه روستایی این شهرستان ۳۹۶ کیلومتر آن آسفالت ، ۸۴ کیلومتر آن شنی و ۱۱۵ کیلومتر آن خاکی است که نیاز به اعتبارات ویژه دارد .
  مطالب مرتبط

  تکمیل پروژه‌های عمرانی نیازمند توجه به ظرفیت فاینانس‌های داخلی و خارجی

  تکمیل پروژه‌های عمرانی نیازمند توجه به ظرفیت فاینانس‌های داخلی و خارجی

  استفاده از سرمایه بخش خصوصی می‌تواند تکمیل آزادراه‌ها ، بزرگراه‌ها و سایر پروژه‌های عمرانی را تسریع کند البته باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که شرکت‌ها به‌صورت کنسرسیومی عمل کرده و وارد کار شوند و در نهایت به یک سمت و سویی کشیده شود که خروجی کار تسریع در تکمیل این ...

  |

  نظرات کاربران