در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • توافق ایران و فرانسه برای تولید واگن مترو و قطار


  مطابق برنامه ششم توسعه و تاکید دولت برای توسعه صنعت ریلی ، مصوبه شورای اقتصاد برای ساخت دو هزار دستگاه واگن مترو به تصویب رسید که ایدرو به عنوان مجری طرح برگزیده شد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، گویا سازمان گسترش و نوسازی صنایع قصد دارد تا در آخرین روزهای دولت یازدهم برنامه ورود تکنولوژی‌های جدید به کشور را تسریع ببخشد . از سوی دیگر فرانسوی‌ها هم که روی خوش ایرانی را برای سرمایه‌گذاری دیده‌اند ؛ می‌خواهند از همه فرصت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در ایران استفاده کنند تا شاید نگاه منفی قبلی جبران شود .

  فرانسه این روزها تنها کشوری است که در بخش هوایی ، صنعتی و نفتی رکورددار مذاکره و قرارداد با ایرانی‌ها پس از قرارداد برجام است . پس از توافق ایرباس با هما برای فروش ۱۱۸ فروند هواپیما به ایران ، پای پژو ، سیتروئن و البته رنو هم به ایران باز شد . به دنبال این مذاکرات موفقیت‌آمیز ، توتال هم برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت پای میز مذاکره نشست .

  به تازگی شرکت آلستوم که یک شرکت فعال چندملیتی فرانسوی است و در زمینه تولید الکتریسیته و صنعت حمل و نقل فعالیت می‌کند ، با مسوولان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به توافقاتی برای تولید واگن مترو و قطار رسیده است . این شرکت قرار است تنها شرکت فعال در بخش ریلی ایران باشد که تا پیش از این به خاطر حرف و حدیث‌هایی که در مورد حضور چینی‌ها مطرح بود ، نامی از آن به میان نیامده بود .

  البته شرکت‌های ایرانی به دلیل قدمت همکاری با فرانسوی‌ها هرچند که در دوران تحریم خاطرات ناخوشی از این اروپایی نشین در ذهن دارند اما به دلیل همکاری‌های قدیمی هنوز می‌توانند به حضور مثبت‌شان امیدوار باشند . مخصوصا که آلستوم فرانسوی در سال ۱۳۳۸ نیروگاه طرشت (برق آلستوم) را در منطقه طرشت و محدوده خیابان ستارخان تهران ساخت که هنوز هم این خیابان به همین نام شناخته می‌شود ؛ محبوب است .

  حالا بعد از امضای توافقنامه سرمایه‌گذاری مشترک برای انتقال فناوری ریلی ایران که در قراردادش بر استفاده حداکثر از توان داخلی تاکید شده ، بارقه امیدی در دل بخش ریلی کشور روشن کرده است .

   

   

  محمدرضا نعمت‌زاده ، وزیر کهنه‌کار صنعت ، معدن و تجارت گفته است : موافقتنامه امضا شده ریلی با شرکت آلستوم فرانسه برای مشارکت سرمایه‌گذاری ، انتقال فناوری ، تولید و صادرات و استفاده حداکثری از توانمندی داخلی است .

  نعمت‌زاده در مراسم امضای توافقنامه همکاری مشترک در ساخت واگن‌های مترو شهری و حومه میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت آلستوم فرانسه و یک شرکت ایریکو تاکید کرده است : در این مشارکت سه جانبه شرکت‌های پیش گفته به ترتیب با سرمایه‌گذاری ۲۰، ۶۰ و ۲۰ درصدی حضور دارند . هدف از این مشارکت توسعه کارخانجات ایریکو در ابهر است که اکنون طرح توسعه آن آغاز شده و قرار است با این مشارکت تکمیل شود . پیش بینی شده که هزار دستگاه واگن با مشارکت شرکت آلستوم در این مجموعه ساخته شود و با توجه به سهام عمده آنها در این قرارداد ، ما نیز خواستار صادرات واگن به خارج کشور علاوه بر تامین نیاز داخلی شدیم. بر اساس این توافقنامه ، قرار است آخرین فناوری‌های روز جهان نیز به کشور وارد و در بخش نخست همکاری ، ۲ هزار دستگاه واگن مورد نیاز مترو تامین شود .

  وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین ادامه داده است : «توافقنامه امضا شده برای یک مشارکت سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری ، تولید و صادرات و استفاده حداکثری از توانمندی داخلی است که در کنار آن چندین قرارداد همکاری برای تامین سایر اجزا و قطعات از جمله موتور، ریل، ترمز و سیستم‌های الکتریکی به صورت جداگانه با سایر شرکت‌ها نیز منعقد خواهد شد . با توجه به نیاز بالای داخلی ، تولیدات فعلا برای تامین نیاز کشور و پس از آن صادرات خواهد بود . وظیفه بخش صنعت ، تولید و عرضه واگن‌های باکیفیت و برخوردار از استانداردهای بین‌المللی است و باید در این زمینه ظرفیت‌سازی کنیم تا پاسخگوی نیازها باشیم .

   

   

  در ادامه منصور معظمی ، مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاون وزیر صنعت که طرف اصلی مذاکره با فرانسوی‌ها بوده هم در این مراسم گفته است : مطابق برنامه ششم توسعه و تاکید دولت برای توسعه صنعت ریلی ، مصوبه شورای اقتصاد برای ساخت دو هزار دستگاه واگن مترو به تصویب رسید که ایدرو به عنوان مجری طرح برگزیده شد .

  به گفته این مقام مسوول ، قرار است با امضای این قرارداد همکاری سه‌جانبه مشکل واگن‌های متروی شهری و حومه حل شود . بین هشت تا ۱۰ هزار واگن در کشور مورد نیاز است ، اما یکی از مشکلات فعلی نبود توان ساخت داخلی با استفاده از منابع مالی و دستیابی به آخرین فناوری‌های روز است . پس از برجام شرکت‌های مختلف خارجی برای حضور در این بخش اعلام آمادگی کردند و همین موضوع فرصت مناسبی برای کشور است تا به ارتقای توان تولید داخلی خود بپردازد.

  معظمی همچنین از انعقاد قرارداد دیگری با حمایت وزارت صنعت در بخش واگن‌های مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد که به این ترتیب می‌توانیم حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه مشکل تامین واگن را در کشور حل کنیم.
  مطالب مرتبط

  تحویل نخستین محموله ریل ملی به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

  تحویل نخستین محموله ریل ملی به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

  در شرایط کنونی که با تحریم های ظالمانه طرف هستیم ، تامین ریل در داخل کشور‌ ، پشتیبانی بسیار موثری در جهت توسعه حمل‌و‌نقل ریلی محسوب می‌شود . تحویل اولین محموله ریل ملی ، نوید این را می دهد که دغدغه راه آهن جمهوری اسلامی برای تامین ریل رفع و این امر با افزایش تولید حاصل می‌شود ...

  |

  لزوم در نظر گرفتن عرضه و تقاضا در تعیین تعرفه‌ ریلی

  لزوم در نظر گرفتن عرضه و تقاضا در تعیین تعرفه‌ ریلی

  در حال حاضر تجار بیشتر برای حمل کالاهای حجیم و فاسد‌نشدنی که عجله‌ای برای حمل آن وجود ندارد ، از حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند . به گفته کارشناسان درآمد ترانزیت کشور را می‌توان به رقمی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار برسانیم ، اما لازمه این امر مانند بسیاری از کشور‌ها دنیا ، تهیه ...

  |

  رشد ۷ درصدی بخش مسافری راه آهن در سال ۹۶

  رشد ۷ درصدی بخش مسافری راه آهن در سال ۹۶

  ارتباط کاری معاونت مسافری با معاونت فنی و زیر بنائی و معاونت ناوگان و معاونت بهره برداری سیر و حرکت بسیار پیچیده است که امیدواریم با شناسایی فرآیندها بتوانیم نسبت به بهبود آن اقدام کنیم . امیدواریم با شناسایی درست و بهبود فرآیندهای سازمانی ساختار خوبی در معاونت مسافری تعریف ...

  |

  انتقال بخشی از وظایف مرتبط به ایمنی ریلی به خارج از راه‌آهن

  انتقال بخشی از وظایف مرتبط به ایمنی ریلی به خارج از راه‌آهن

  همزمان با تلاش برای افزایش حمل بار و جابجایی مسافر ضروری است که نسبت به ارتقاء ایمنی راه‌آهن نیز اقدام گردد که در این خصوص مشاور اصلاح ساختار راه‌آهن پیشنهادهایی برای ساختار آتی ایمنی راه‌آهن ارائه داده که در مرحله نهایی کردن می باشد .

  |

  نظرات کاربران