در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • گسترش شبکه ترابری غرب کشور با احداث راه آهن تهران - همدان


  سفر قطار همدان - مشهد دیروز آغاز شد و مردم می‌توانند از همین امروز بلیت تهیه کنند و از اول مرداد ماه شاهد سفرهای عادی قطار همدان - مشهد خواهیم بود .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ استاندار همدان در حاشیه افتتاح خط آهن همدان - تهران گفت : راه‌آهن همدان - تهران به طول ۲۶۷ کیلومتر است که در مسیر خود از شهرهای تهران ، رباط‌کریم ، ساوه ، فامنین و همدان عبور می‌کند ، این در حالیست که به گفته معاون مسافری راه‌آهن کشور ، مردم از همین امروز می‌توانند برای سفر همدان - مشهد بلیت تهیه کنند .

  محمدناصر نیکبخت استاندار همدان در حاشیه افتتاح این خط آهن گفت : خط ریلی همدان - تهران دارای ۳۵ پل به طول یک هزار و ۶۴۰ متر است و این مسیر ریلی به صورت یک‌خطه با سرعت ۱۶۰ کیلومتر (km/h) برای مسافربری و ۱۲۰ کیلومتر (km/h) برای قطار باری طراحی شده است . در این طرح متراژ ساختمان اصلی ۲ ایستگاه ساوه و همدان به مساحت ۳۷ هزار مترمربع بوده و متراژ محوطه این ایستگاه‌ها، یک‌میلیون و ۳۲۴ هزار مترمربع است .

  نیکبخت گفت : عملیات زیرسازی این محور در قالب پنج قطعه اجرایی از ایستگاه رود شور (حوالی شهر پرند) آغاز و به ایستگاه همدان (ایستگاه ۱۲) ختم می‌شود . این طرح علاوه بر آنکه از نظر حمل‌ونقل داخلی بار و مسافر استان‌های همدان و در آینده کردستان را به شبکه راه‌آهن سراسری متصل می‌کند ، باعث فراهم آمدن بستری مناسب به منظور احداث طرح‌ها و صنایع جدید ، بهبود و گسترش شبکه ترابری منطقه و همچنین افزایش ایمنی مسیر و کاهش مصرف سوخت می‌شود .

  وی گسترش شبکه ریلی کشور ، کمک به توسعه و پیشرفت مناطق غرب کشور ، تکمیل کریدور ریلی شرق به غرب کشور و گسترش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه غربی ایران را از دیگر مزایای این طرح مهم در منطقه غرب کشور برشمرد .

  استاندار همدان در پایان این مراسم از زحمات و پیگیری‌های فرهاد فرزانه مدیرکل راه و شهرسازی استان تقدیر و تشکر کرد . این آیین با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه شهر همدان ، استاندار و جمعی از مسئولان اجرایی استان همدان برگزار شد .

  همچنین میرحسن موسوی معاون مسافری راه‌آهن کشور در مراسم حرکت نخستین قطار مسافری همدان - مشهد و بدرقه زائران با ابراز خرسندی از اینکه شاهد خوشحالی مردم همدان هستیم ، اظهار کرد : سفر قطار همدان - مشهد دیروز آغاز شد و مردم می‌توانند از همین امروز بلیت تهیه کنند و از اول مرداد ماه شاهد سفرهای عادی قطار همدان - مشهد خواهیم بود .
  مطالب مرتبط

  تشریح گزارش وضعیت پروژه‌‌های در دست اجرای حمل‌ونقل ریلی حومه‌‌ای

  تشریح گزارش وضعیت پروژه‌‌های در دست اجرای حمل‌ونقل ریلی حومه‌‌ای

  سهم حمل‌ونقل ریلی از جابجایی مسافران حومه ای حدود ۱۷ هزار نفر است که حاکی از سهم ۰.۵ درصدی ریل است . در حالی که سهم ریل در حمل‌ونقل حومه‌ای توکیو ۵۷ درصد و در کشورهای اروپایی بیش از ۲۴ درصد است .

  |

  نظرات کاربران