در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • واگذاری تمام واگن‌های مسافری به بخش خصوصی


  یکی از مطالبات بخش خصوصی اصلاح‌های قانونی است که با اقدامات در دست اجرای راه‌آهن ، اصلاحات لازم و مورد نیاز در موارد قانونی صورت گرفته است . مشارکت بخش خصوصی در حوزه ریلی مستلزم حمایت‌های دولت و ایجاد بسترهای لازم است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون‌ برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن از برنامه این شرکت برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در بخش تامین ناوگان و سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی خبر داد و گفت : صندوق توسعه ملی برای تشکیل شرکت لیزینگ ریلی اعلام آمادگی کرده‌ است .

  نورالله بیرانوند در نخستین همایش تأمین مالی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی با بیان اینکه شرکت راه‌آهن به‌عنوان شرکت حاکمیتی یکی از استراتژی‌های اصلی آن حداکثر سازی مشارکت بخش خصوصی در حوزه حمل‌ونقل ریلی است ، گفت : بر اساس قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی کل عملیات بار و مسافر از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود . بر این اساس ما تمام واگن‌های مسافری را به بخش خصوصی واگذار کردیم .

  وی با اشاره به برنامه‌های راه‌آهن در طول سال‌های گذشته برای توسعه فعالیت بخش خصوصی و افزایش سهم این بخش در حمل‌ونقل ریلی گفت : در حال حاضر نیز برنامه‌هایی داریم تا سهم بخش خصوصی را در تأمین ناوگان بخش ریلی افزایش دهیم به‌شرط آنکه بخش خصوصی این آمادگی را داشته باشد . خوشبختانه راه‌آهن از نظر قانونی با خلائی مواجه نبوده و تمام توان خود را برای جذب بیشتر بخش خصوصی و مشارکت این بخش در بخش‌های ریلی بکار گرفته است .

  وی اضافه کرد : یکی از مطالبات بخش خصوصی اصلاح‌های قانونی است که با اقدامات در دست اجرای راه‌آهن ، اصلاحات لازم و مورد نیاز در موارد قانونی صورت گرفته است . مشارکت بخش خصوصی در حوزه ریلی مستلزم حمایت‌های دولت و ایجاد بسترهای لازم است . خوشبختانه بسترهای خصوصی این موضوعات فراهم است و با مالکیت‌هایی که در اختیار بخش خصوصی قرار داده‌ایم در تلاشیم تا نظام مدیریت و بهره‌برداری را با همکاری بخش خصوصی به شکلی اصلاح کنیم که نقش‌آفرینی این بخش در راه‌آهن بیشتر شود .

   

   

  معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن عنوان کرد : در حال حاضر مشوق‌های زیادی برای بخش خصوصی در نظر گرفته‌شده است مشوق‌هایی همچون مالیات بر ارزش‌افزوده از دیگر مشوق‌هایی است که منافع آن به بخش خصوصی می‌رسد . تضمین خرید خدمات نیز یکی دیگر از مشوق‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری در راه‌آهن در نظر گرفته‌ایم و افرادی که در بخش زیربنایی راه‌آهن خدماتی را تولید می‌کنند و ظرفیت‌های جدیدی را در حوزه خطوط جدید و تجهیزات تخلیه و بارگیری ایجاد می‌کنند خدمات آن‌ها را تضمین خرید می‌دهیم تا سرمایه‌گذاری آن‌ها تضمین شود . همچنین در این زمینه نوسانات نرخ ارز نیز تا بالای ۱۰ درصد تضمین می‌شود که همه این‌ها موجب امنیت در سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهد شد .

  معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن همچنین تأکید کرد که راه‌آهن تلاش می‌کند برای تأمین مالی داخلی و خارجی نیز بخش خصوصی را تضمین کند و تمام این مشوق‌ها برای تعمیق و گسترش فعالیت بخش خصوصی در حوزه ریلی است .

  بیرانوند با بیان اینکه این رویکرد استراتژیک راه‌آهن برای افزایش سهم بخش خصوصی در صنعت ریلی است ، از این رویکرد به‌عنوان یک راهبرد بلندمدت اجرایی یاد کرد .

  وی همچنین با اشاره به تشکیل لیزینگ ریلی ، گفت : صندوق توسعه ملی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌ است که تشکیل این شرکت و تأمین منابع آن برای تأمین ناوگان بوده و شامل زیربنا نمی‌شود .

  وی یکی از اقدامات اصلی راه‌آهن را استفاده از ظرفیت بازار بورس اعلام کرد و گفت : تأمین مالی از بازار سرمایه نسبت به سایر شقوق تأمین مالی بیشتر است که امیدواریم با کمک و حمایت بورس و بازار سرمایه توانمندی‌های بخش ریلی بیش‌ازپیش توسعه یابد .
  مطالب مرتبط

  تکیه بر توان داخل و خودباوری مهمترین دستاورد ششمین نمایشگاه ریلی

  تکیه بر توان داخل و خودباوری مهمترین دستاورد ششمین نمایشگاه ریلی

  ما امروز در یک جنگ تمام عیار هستیم بنابراین باید با شفاف‌سازی ، دلسوزی و ازخودگذشتگی و کمک به دیگران از کشور دفاع کنیم . در این جنگ اقتصادی وظیفه قانونی و شرعی تک‌تک ما آن است که از منابع و ظرفیت‌ها حداکثر بهره را گرفته و نگاه‌هایمان را ملی کنیم .

  |

  آمادگی راه آهن ایتالیا برای همکاری های بیشتر با ایران

  آمادگی راه آهن ایتالیا برای همکاری های بیشتر با ایران

  دست‌اندرکاران حوزه حمل‌ونقل ریلی باید خود را مشتری بدانند و در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان ، خود را آماده کنند . همچنین با توجه به اهمیت مبحث موبیلیتی در دنیای امروز و نقش نرم‌افزارهای موبایلی در تردد‌های روزانه مردم ، باید خود را به‌روز نگاه داشت .

  |

  برگزاری نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان

  برگزاری نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان

  طی گفتگوهای قبلی ، قرار بر این شد تا مروری برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین ۲ کشور انجام دهیم ، در این راستا جلسه‌ای بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با مسئولان مرتبط از هئیت ترکمنی طی روز آینده انجام خواهد گرفت که امید داریم به نتایج خوب و قابل قبولی دست یابند .

  |

  برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه برون با فاینانس ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه

  برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه برون با فاینانس ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه

  محور ریلی گرمسار - اینچه برون در واقع مسیر ترانزیتی ایران از سمت قزاقستان ، ترکمنستان و بندر امیرآباد است و بهره برداری از این محور ریلی ضمن ارتقا ظرفیت ترانزیتی ، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در حمل‌ونقل مسافر خواهد داشت .

  |

  نظرات کاربران