در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • لزوم به کارگیری کریدورهای جدید حمل و نقل کالا در دریای خزر


  حدود ۲۵ بندر فعال در حاشیه دریای خزر وجود دارد که خدمات بندری از قبیل واردات و ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی را بین کشورهای ناحیه قفقاز ارائه می دهند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان بر لزوم تغییر رویکرد تجاری منطقه ای به تجارت بین المللی با استفاده از الگوی فرا منطقه ای در کریدورهای موجود و به کارگیری کریدورهای جدید حمل و نقل کالا در دریای خزر به منظور اقتصادی شدن فعالیت ها تاکید کرد .

  حسین چراغی روز یکشنبه در نشست تخصصی با معاونان اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان و تجار منطقه اظهار کرد : متاسفانه روند نزولی عملکرد بنادر شمال کشور به رغم سرمایه گذاری های بعمل آمده توسط بخش های دولتی و خصوصی نگران کننده بوده و میزان خطر سرمایه گذاری در این بنادر ، افزایش یافته است .

  وی با اشاره به وجود حدود ۳۰ میلیون تن ظرفیت خالی در بنادر شمال کشور افزود : با تکمیل طرح های توسعه ای و زیربنایی در این بنادر ظرفیت خالی موجود در بنادر شمال به ۵۰ میلیون تن افزایش می یابد .

  چراغی ، توسعه روش های حمل و نقل جدید مانند حمل و نقل ریلی را به عنوان تهدیدی قابل پیش بینی برای کاهش سهم حمل و نقل دریایی خزر عنوان و تصریح کرد : برای تبدیل تهدید ها به فرصت نیازمند برنامه ریزی خاص برای فعال ساختن مسیرهای بهتر حمل و نقل و استفاده از روابط تجاری با کشورهای فرامنطقه ای نظیر هند و روسیه برای بهره مندی جهت تکمیل ظرفیت های بنادر شمال کشور هستیم .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان استفاده از کریدورهای جدید مانند کریدور شرق به غرب دریای خزر و استفاده از راه آهن و بنادر کشورهای قزاقستان ، آذربایجان وگرجستان را یکی دیگر از راهکارهای تبدیل تهدیدات به فرصت عنوان و اظهار کرد : با بهره گیری از این مسیر می توان بخش قابل توجهی از مبادلات تجاری ایران و چین را از مسیر این کریدور و از طریق بنادر شمال کشور انجام داد .

  چراغی در ادامه با اشاره به روند توسعه بنادر کشورهای حاشیه خزر و افزایش ظرفیت های بنادر کشورهای قزاقستان و آذربایجان اظهار کرد : حدود ۲۵ بندر فعال در حاشیه دریای خزر وجود دارد که خدمات بندری از قبیل واردات و ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی را بین کشورهای ناحیه قفقاز ارائه می دهند .

   

   

  وی با اشاره به افزایش ظرفیت بنادر کشورهای حاشیه خزر از ۱۳۶ میلیون تن فعلی به ۲۴۳ میلیون تن تا سال ٢٠٢٠ تاکید کرد : ظرفیت بنادر قزاقستان از ۲۲ میلیون تن کنونی به ۵۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ظرفیت بنادر آذربایجان از ۴۴ میلیون تن فعلی به ۷۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ می رسد .

  چراغی با اشاره به کاهش چشمگیر حمل و نقل دریایی در بنادر خزر گفت : عملکرد بنادر حاشیه خزر از ۶۳.۹ میلیون تن در سال ۲۰۰۹ به ۲۸.۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته واین امر بیانگر آن است که با توجه به عرضه و تقاضای کنونی بازار و عملکرد بنادر ، بین ظرفیت فعلی و توسعه آینده بنادر کشورهای حاشیه خزر تناسبی وجود ندارد .

  وی میزان عرضه و تقاضا در سال ۲۰۲۰ را نامتناسب پیش بینی و خاطرنشان کرد: وجود چنین شرایطی موجب شد که تصمیم گیران بنادر حاشیه خزر به فکر ایجاد و پیدا کردن بازارهای جدید برای فعال سازی ظرفیت های موجود شوند تا با ظرفیت خالی و شکست سرمایه گذاری در بنادر خود مواجه نشوند .

  چراغی به امضای تفاهم نامه کریدور شرق به غرب دریای خزر بین بنادر کشورهای قزاقستان، آذربایجان و گرجستان اشاره و تصریح کرد : هدف از انعقاد این تفاهم نامه ، گسترش سطح بازار حمل و نقل منطقه به حمل و نقل فرا منطقه ای و تغییر در الگوی بازار به دلیل وجود ارتباط مناسب بین اتحادیه اروپا و کشور چین است .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان اتحادیه اروپا را بزرگترین شریک تجاری کشور چین دانست و گفت: کشور چین پس از ایالات متحده دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا محسوب می شود و پکن قصد دارد تا حجم مبادلات تجاری خود با اتحادیه اروپا را به یک تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهد . ایجاد کریدور جدید برای انتقال بخشی از این حجم از مبادلات گسترده تجاری راهکار مناسبی برای تکمیل ظرفیت های ایجاد شده در بنادر اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان در جهت پویا کردن سرمایه گذاری های بنادر این کشورها است .
  مطالب مرتبط

  رشد ۱۶ درصدی عملیات لایروبی در حوضچه و کانال دسترسی بندر نوشهر

  رشد ۱۶ درصدی عملیات لایروبی در حوضچه و کانال دسترسی بندر نوشهر

  حجم عملیات لایروبی در بنادر شمالی در دو سال اخیر بیش از پیش بینی های صورت گرفته بوده است . این نشان می دهد تشریک مساعی و تعامل سازنده بین مسئولان و کارکنان بنادر شمالی و شرکت پیمانکار وجود دارد .

  |

  عدم تاثیر تحریم بر فعالیت های سازمان بنادر و دریانوردی

  عدم تاثیر تحریم بر فعالیت های سازمان بنادر و دریانوردی

  توصیه من به سازمان بنادر و دریانوردی این است که نسبت به خرید تجهیزات جدید و مدرن اقدام کنند . تمام بنادر کشور امکان توسعه و رشد را دارند . با حمایت این سازمان می توان بخش خصوصی داخلی را برای خرید تجهیزات هدایت کرد .

  |

  نظرات کاربران