در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • لزوم گسترش فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه ریلی کشور


  در حال حاضر مشوق‌های زیادی برای بخش‌خصوصی در نظر گرفته شده است ، مقرر شده تمام درآمدهای ناشی از صرفه جویی در مصرف سوخت که حدود ۵ ۷ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است تماما در اختیار بخش‌خصوصی قرار گیرد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن گفت : راه‌آهن تلاش می‌کند برای تامین مالی داخلی و خارجی نیز بخش‌خصوصی را گارانتی کند و تمام این مشوق‌ها برای تعمیق و گسترش فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه ریلی است .

  نورالله بیرانوند در جمع کارکنان اداره کل راه‌آهن شمال ، از برنامه راه‌آهن برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در بخش تامین ناوگان و سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی خبر داد و گفت : بر اساس قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی کل عملیات بار و مسافر از طریق بخش‌خصوصی انجام می‌شود . بر این اساس ما تمام واگن‌های مسافری را به بخش‌خصوصی واگذار کردیم و در حال حاضر نیز برنامه‌هایی داریم تا سهم بخش‌خصوصی را در تامین ناوگان بخش ریلی افزایش دهیم به شرط آنکه بخش‌خصوصی این آمادگی را داشته باشد .

  بیرانوند ادامه داد : خوشبختانه بسترهای خصوصی این موضوعات فراهم است و با مالکیت‌هایی که در اختیار بخش‌خصوصی قرار داده‌ایم در تلاشیم تا نظام مدیریت و بهره‌برداری را با همکاری بخش‌خصوصی به شکلی اصلاح کنیم که نقش‌آفرینی این بخش در راه‌آهن بیشتر شود . در حال حاضر مشوق‌های زیادی برای بخش‌خصوصی در نظر گرفته شده است ، مقرر شده تمام درآمدهای ناشی از صرفه جویی در مصرف سوخت که حدود ۵/ ۷ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است تماما در اختیار بخش‌خصوصی قرار گیرد . مشوق‌هایی همچون مالیات بر ارزش افزوده از دیگر مشوق‌هایی است که انتفاعش به بخش‌خصوصی می‌رسد .

  بیرانوند با اشاره به اینکه در بخش تولیدی نیز تاکید بر انتقال دانش فنی و فعال شدن کارخانه‌های داخلی تولید لکوموتیو و تولید واگن است ، افزود : در این زمینه مذاکراتی با بیمه و بانک های روسی انجام شده تا منابع مالی این کار تا ۱۰۰ درصد با سود پایین از این محل تامین شود .

  وی یکی از اثرات این کار را ایجاد اشتغال پایدار در کشور خواند و ادامه داد : تضمین خرید خدمات نیز یکی دیگر از مشوق‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری در راه‌آهن در نظر گرفته‌ایم ، و افرادی که در بخش زیربنایی راه‌آهن خدماتی را تولید می‌کنند و ظرفیت‌های جدیدی را در حوزه خطوط جدید و تجهیزات تخلیه و بارگیری ایجاد می‌کنند خدمات آنها را تضمین خرید می‌دهیم تا سرمایه‌گذاری آنها تضمین شود . همچنین در این زمینه نوسانات نرخ ارز نیز تا بالای ۱۰ درصد تضمین می‌شود که همه اینها موجب امنیت در سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهد شد .

  بیرانوند با بیان اینکه این رویکرد استراتژیک راه‌آهن برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در صنعت ریلی است ، از این رویکرد به‌عنوان یک راهبرد بلند مدت اجرایی یاد کرد .
  مطالب مرتبط

  افزایش ظرفیت ریلی در غرب دریای خزر با اتصال ریلی رشت به آستارا

  افزایش ظرفیت ریلی در غرب دریای خزر با اتصال ریلی رشت به آستارا

  طی این سال‌ها خوشبختانه سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات جدی در زمینه توسعه حمل‌ونقل ریلی رخ داده است . به‌صورت متوسط طی سال‌های گذشته بیش از ۱ میلیارد دلار به‌طور مستقیم از جانب دولت در حمل‌ونقل ریلی سرمایه‌گذاری شده است و این جدا از سرمایه‌گذاری‌هایی است که از طریق سایر ...

  |

  تضمین ایمنی کامل خط ریلی گرمسار - اینچه برون توسط راه آهن روسیه

  تضمین ایمنی کامل خط ریلی گرمسار - اینچه برون توسط راه آهن روسیه

  خط ریلی گرمسار - اینچه برون یکی از مهمترین پروژه های ریلی برای حمل بارهای ترانزیتی در محور شرق دریای خزر است که از چهار استان ایران عبور می کند . ارتقای ایمنی یکی از مهمترین شاخص های این مسیر ریلی است و راه آهن روسیه با همه امکانات ، ایمنی آن را به طور کامل تضمین می کند .

  |

  نظرات کاربران