در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ترانزیت ۱۴۴۰ هزار تن کالا از مرزهای کشور طی ۲ماه نخست سال


  از میان مرزهای کشور شهید رجایی بندرعباس با ۵۰۰ هزار و ۹۷۹ تن معادل ۸ ۳۴ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، طی ۲ ماهه ابتدای سال ۹۶ ، حدود ۱۴۴۰ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور (۲۲  مرز زمینی و ۱۰ مرز آبی) ترانزیت شد .
  محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی این سازمان با اعلام این خبر ، افزود : علیرغم شرایط منطقه ای کشورها و جمهوری اسلامی ایران و ترانزیت کالا را برای تجار و بازرگانان منطقه عبور از قلمرو کشور ما به لحاظ زیرساخت‌های مناسب ، پایانه‌های مرزی دارای امکانات و تجهیزات و دسترسی به آبهای آزاد و کوتاهی مسیر در بسیاری از موارد دیگر انتخاب می‌نمایند . طی مدت مذکور از مجموع کالاهای ترانزیت شده ، ۳۵۷ هزار و ۹۲۳  تن راموادنفتی ویک میلیون و ۸۱ هزار و ۸۷۷ تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌ اند .
  مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی افزود : در مدت زمان مذکور ، از میان مرزهای کشور شهید رجایی بندرعباس با ۵۰۰ هزار و ۹۷۹ تن معادل ۸ / ۳۴ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود . پس از آن مرزهای پرویزخان با ۱۵ درصد و بازرگان با ۴ /۱۲ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند .
  عطرچیان بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ امارات به مقصد افغانستان اعلام کرد و افزود : از ۷۱ هزار و ۵۳۶ تعداد سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی ، ۴۷ هزار و ۳۳۹ دستگاه توسط کامیون ایرانی و ۱۰۵۰۰ سفر توسط کامیونهای ترک و ۵۳۳۵ سفر توسط کامیونهاس عراقی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است . عمده‌ترین کالاهای عبوری از مرزهای کشور طی ۲ ماهه ۹۶ به ترتیب مازوت به میزان ۲۳۶ هزار و ۹۶۰ تن ، برنج به میزان ۳۶ هزار و ۴۳۰ تن و انواع پنبه به میزان ۳۰  هزار و ۹۲۴ تن بوده است . 
  مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به میزان سهم استانهای کشور در ترانزیت دو ماهه سال ۹۶ خاطرنشان کرد : استان هرمزگان با جابجایی بیش از ۶۶۴ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۱۱۴ کیلوگرم در جایگاه نخست و استان کرمانشاه با جابجایی ۲۱۶ میلیون و ۲۸۹ هزار ۶۵۷ کیلوگرم در رتبه بعدی و استان آذربایجان‌غربی با ۱۸۷ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۴۹۵ کیلوگرم در رتبه سوم قرار گرفتند . روند رو به رشد آمار ترانزیت کالا از ایران که عمدتاً با تکیه بر کریدور شمال به جنوب شکل گرفته ، اگر چه بسیار حائز اهمیت است اما این ارقام متناسب با پتانسیل موجود کشور نیست و لذا همزمان به کلیه مبادی ورودی و خروجی کالا در شمال ، جنوب ، شرق و غرب کشور که تکمیل کننده کریدورهای بین‌المللی هستند ، توجه ویژه‌ای معطوف شده و خواهد شد .
  تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها ، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم ، اقدام کلیه سازمان‌های دولتی در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل امر ترانزیت و تبلیغات گسترده می‌تواند در بهره‌برداری اثربخش از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت تاکنون مؤثر بوده وباقوت ادامه دارد . 
  مطالب مرتبط

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  ناوگان فرسوده‌ای که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده و به استناد اطلاعات بارنامه‌های صادره در بانک‌های اطلاعاتی سازمان ، کالا جابجا کرده و حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی کالا فعالیت داشته است ، مشمول طرح است .

  |

  نظرات کاربران