در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • افزایش ۱۲ درصدی صادرات کالا از گمرک مرزی آستارا


  در دو ماهه نخست امسال مقدار ۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۷۶ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت خارجی شده است . این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۱۹ درصد و از حیث ارزش ۶۰ درصد افزایش داشته است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، در دو ماهه سال ۹۶ ، مقدار ۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۳۱ میلیون دلار از گمرک آستارا به خارج کشور صادر شده است که از لحاظ ارزشی ۱۲ درصد افزایش داشته است .

  مدیر کل گمرک آستارا بیان داشت : بر اساس آخرین آمار اخذ شده در دو ماهه سال ۹۶ ، مقدار ۵۹ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۳۱ میلیون دلار از گمرک آستارا به خارج کشور صادر شده است . آمار ارائه شده طی دو ماهه گذشته از میزان صادرات کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی با ۱۲ درصد افزایش همراه بوده است . عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصولات معدنی و فلزی است .

  به گفته این مقام مسئول در استان گیلان ، این کالاها از گمرک آستارا به کشورهای آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است . همچنین طی مدت یاد شده مقدار ۱۸ تن کالا به ارزش ۴۵ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است . عمده کالاهای صادرات چمدانی شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده که به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است .

  امیدی در ادامه گفته های خود از واردات ۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۵ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا طی دو ماهه نخست سال خبر داد .

  وی با اشاره به اینکه عمده کالاهای وارده شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن آلات و ماشین آلات و لوازم برقی بوده است ، اظهار کرد : این کالاها از کشور های روسیه ، گرجستان و آذربایجان وارد کشور شده است .

  وی در ادامه ارائه عملکرد دو ماهه گمرک آستارا ، اضافه کرد : در همین مدت ۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است .

  مدیر کل گمرک آستارا اذعان داشت : این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۰۸ درصد افزایش و از حیث ارزش ۲۳ درصد کاهش داشته است . عمده کالاهای ترانزیت ورودی شامل لوازم چوب ، فراوده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن بوده است . این کالاها از کشورهای آذربایجان ، روسیه ، گرجستان ، اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق ، امارت متحده ترانزیت شده است .

  این مقام مسئول در استان گیلان خاطرنشان ساخت : از سوی دیگر در دو ماهه نخست امسال مقدار ۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۷۶ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت خارجی شده است . این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۱۹ درصد و از حیث ارزش ۶۰ درصد افزایش داشته است . عمده کالاهای ترانزیت خارجی شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان ، ماشین آلات ، لوازم بهداشتی ، مصالح ساختمانی ، گچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی ، محصولات کشاورزی بوده است .

  وی اذعان داشت : این کالاها از قاره های مختلف به کشور آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین ترانزیت شده است . علاوه بر آمار مذکور در خصوص عملکرد دو ماهه گمرک آستار، در همین مدت ۱۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر مسافر از طریق مرز گمرک آستارا تردد کرده اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل در خصوص مسافرین خروجی ۵  درصد افزایش و مسافرین ورودی ۱۴ درصد افزایش داشته است .

  وی در پایان از کاهش یک درصدی در آمد عمومی گمرک آستارا از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت : در آمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در این مدت مبلغ ۶۰ میلیارد ۴۶۵ میلیون ریال بوده است.
  مطالب مرتبط

  تشریح نقش راه آهن در حمایت از کالا و تولیدات ایرانی

  تشریح نقش راه آهن در حمایت از کالا و تولیدات ایرانی

  در حال حاضر تولید کنندگان کشورمان معتقد هستند که صنعت کشور جوابگوی تولید ریل است و می توانند در تولید لکوموتیو و واگن با صنعت گران خارجی رقابت کنند از این رو نگاهمان برای تامین ریل باید به تولیدات داخلی باشد .

  |

  تمجید هند از کیفیت بالای جاده‌های ایران

  تمجید هند از کیفیت بالای جاده‌های ایران

  راه‌اندازی این کریدور موجب رونق اقتصادی و توسعه کشورهای پیرامون می‌شود . همچنین به اشتغال‌زایی ، توسعه اقتصادی و روابط تجاری کشورهای عضو کمک می‌کند .

  |

  نظرات کاربران