در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • لزوم توجه به کریدورها از منظر ظرفیت‌های توسعه‌ای


  در حوزه توسعه تا به‌حال به دلیل اینکه حوزه تمدنی را نگاه نکرده‌ایم و همه‌چیز را به عدد و رقم موکول کرده‌ایم ، در انتخاب متحدان استراتژیک خود دچار اشتباهات فاحشی شده‌ایم .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این نکته که کریدور زاگرس استان‌های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، کردستان ، کرمانشاه ، لرستان و خوزستان را به هم متصل می‌کند گفت : این خطه در واقع مهم‌ترین خطه تمدن ایران‌شهری است زیرا بیشترین تراکم جمعیت ایران در کریدور زاگرس قرار دارد .

  عباس آخوندی در همایش بررسی مطلوبیت معرفی کریدور شماره ۱۰ (بندر امام خمینی - مرز بازرگان) و راه‌های تجاری‌سازی آن اظهار داشت : معمولا بحث کریدورها و  محورهای توسعه‌ای که در اختیار مهندسان قرار می‌گیرد ، تابدیل به اعداد و ارقام می‌شود و مشخص می‌شود که چه سود و فایده‌ای و چه مقدار از جمعیت را شامل می‌شود و چه میزان بار و مسافری را می‌تواند جابجا کند و چه حجم از تجارت را بین ملت‌های مختلف می‌تواند داشته باشد .

  وی افزود : از نظر من سرانجام توسعه جز یک فهمی از موقعیت کنونی ما و ارتباط ما با پیرامون و چشم‌انداز به آینده نیست. لذا بیشتر رویکرد تمدنی و هویتی است. شاید بیان این نکته متفاوت باشد . اما من نام کریدور شماره ۱۰ را زاگرس نام‌گذاری کرده‌ام ، کریدور زاگرس حس و حال دیگری دارد در حالی که کریدور شماره ۱۰ یک عدد است و کریدور زاگرس نشان دهنده یک هویت تاریخی و انسان‌هایی که دارای تاریخ هستند . یک اکنون  و یک گذشته دارند که اکنون آن بیانگر گذشته و چشم اندازه ای برای آینده خواهند داشت .

  وزیر راه و شهرسازی بیان داشت : من این کریدورها را بیش از جابجایی کالا می‌دانم ، از نظر من این کریدورها ، کریدورهای ارتباطی بین انسان‌ها است . وقتی نگاه می‌کنیم به استان‌هایی که در این کریدور زاگرس به هم متصل می‌شوند متوجه می‌شویم که استان‌های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، کردستان ، کرمانشاه ، لرستان و خوزستان را به هم متصل می‌کند . این خطه در واقع خطه مهم تمدن ایران‌شهری است زیرا بیشترین تراکم جمعیت ایران در کریدور زاگرس قرار دارد .

   

   

  آخوندی کریدور زاگرس را از جهت دسترسی به منابع آب‌وخاک ، منابع طبیعی ، معادن بهترین دانست و گفت : با توجه به اینکه کریدور زاگرس در شمال ، جنوب ، شرق و غرب ملت‌های فراوانی (بالغ‌ بر ۲۶ ملت) را به هم متصل می‌کند ، پس بار دیگر به این کریدور فراتر از کالا بنگریم ، هم در درون ایران که چه انسان‌هایی را به یکدیگر وصل می‌کند و می‌تواند چه هویتی را نمایندگی کند و با چه ملت‌هایی می‌تواند ارتباط برقرار کند ؟ اگر پایمان را یک‌قدم فراتر از بحث حمل‌ونقل بگذاریم ، اگر رویکرد هویتی نداشته باشیم بعدها با چالش مواجه خواهیم شد .

  به کریدورها از منظر ظرفیت‌های توسعه‌ای نگاه کنیم

  وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه «به کریدورها از منظر توسعه نگاه کنیم» ابراز داشت : اگر کریدورها به این عنوان دیده شوند در واقع می‌توانیم تمام ظرفیت‌های توسعه را شناسایی کنیم و فراتر از ظرفیت‌های حمل‌ونقل نگاه کنیم ، به‌طور قطع یکی از ظرفیت‌های مهم ظرفیت حمل‌ونقلی است . اما در صورتی که رویکر توسعه را انتخاب کردید و مفهوم انسان را مطرح و آن را موجودی دارای گذشته‌ای که نمی تواند با آن قطع رابطه کند تعریف کردید که  می‌خواهد آن را به آینده بتاباند و آینده را با آن روشن کند ، آنگاه بحث جابجایی کالا در این رویکرد کمی کوچک‌تر می‌شود .

  عضو کابینه دولت یازدهم بیان داشت : این اتفاقی که مهندس امینی پایه‌گذاری کرد و مهندس تقی‌زاده در حال پیگیری آن است یک رویکرد جدید به آینده ایران است . فکر می‌کنم در حوزه توسعه تا به‌حال به دلیل اینکه حوزه تمدنی را نگاه نکرده‌ایم و همه‌چیز را به عدد و رقم موکول کرده‌ایم ، در انتخاب متحدان استراتژیک خود دچار اشتباهات فاحشی شده‌ایم . به‌طوری‌که از نگاه غرب ، خاورمیانه‌ای تعریف شده و ایران در آن قرار گرفته که لزوما در حوزه تمدن ایران‌شهری ما نیست . اما در مقابل ما از درون ، حوزه تمدنی را نگاه می‌کنیم که آن حوزه با طبقه‌بندی غربی‌ها کاملاً متفاوت است .

   

   

  همزیستی مردم در حوزه تمدن ۲۵۰۰ ساله ایران‌شهری

  آخوندی توضیح داد : مردم ایران بیش از ۲۵۰۰ سال با حوزه تمدن ایران‌شهری زندگی کرده‌اند و تاریخ ما به آن پیوسته است . همچنین بخشی از آسیای میانه ، پاکستان ، افغانستان و عراق تا سیحون و جیحون و دریای مدیترانه جزو این حوزه تمدنی است ؛ اما وقتی در تقسیم‌بندی غربی‌ها به‌عنوان حوزه تمدنی خاورمیانه و شمال آفریقا نگاه شود، بخشی از حوزه تمدنی ایران بریده می‌شود و بخشی که نمی‌تواند با آن ارتباط استراتژیک داشته باشد اضافه می‌گردد .

  وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد : باید خوب به این نکته توجه شود چون این موضوع کوچکی نیست بلکه داستان بسیار مهم و پیچیده‌ای است و باید چندین بار در مورد آن فکر شود تا مشخص شود انسان چندین بار می‌تواند در ادامه مسیر ما مؤثر باشد . اگر شما یک ستون فقرات برای حوزه تمدن ایران شهری در نظر بگیرید در واقع این حوزه حول دو سلسله جبال زاگرس و البرز می چرخد . بنابر این این ستون فقرات زاگرس بیش از یک  کریدور حمل‌ونقل است .

  وی کریدور زاگرس را دارای پشتوانه‌های تاریخی مستحکمی دانست و گفت : اگر بتوانیم غباری که طی این مدت روی کریدور نشسته را غبار روبی کنیم می‌توانیم ببینیم که چطور می‌توانیم در این کریدور ارتباط بین انسان‌ها را توسعه دهیم . یعنی این کریدور چطور می‌تواند به سمت غرب حرکت کند و با عبور از کردستان عراق و سوریه خود را به مدیترانه برساند و انسانهایی که در این منطقه زندگی می‌کنند را به هم متصل کند .

  به گفته آخوندی شمال و شمال شرق کریدور زاگرس به راحتی می تواند به آسیای میانه متصل شود ، در آنجا انسان‌هایی که با یکدیگر تاریخ ، حس و زبان و تجربه تاریخی مشترک داشته اند و داد و ستد فرهنگی با یکدیگر انجام داده اند . اما وقتی به سمت مرکز می‌آییم متوجه می شویم این کریدور چقدر به سمت مرکز کشش دارد .

   

   

   

   

   
  مطالب مرتبط

  اقدامات موفقیت‌آمیز دولت و انجمن‌های صنفی برای رفع مشکلات رانندگان

  اقدامات موفقیت‌آمیز دولت و انجمن‌های صنفی برای رفع مشکلات رانندگان

  برای ایجاد نظمی مطلوب در رابطه رانندگان و شرکت‌های حمل و نقلی که اصلی ترین خواسته رانندگان به شمار می‌رود ، مبنا را بر یک نوع نظارت عمومی توسط رانندگان و شفافیت اطلاعات گذاشتیم . منظور از شفافیت اطلاعات این است که هر بارنامه‌ای که صادر می‌شود ، اطلاعات صاحب بار ، شرکت ، صاحب ...

  |

  افزایش سرعت سیر قطار و ظرفیت حمل بار با برقی سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه‌برون

  افزایش سرعت سیر قطار و ظرفیت حمل بار با برقی سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه‌برون

  علی‌رغم تهدیدات ترامپ رئیس جمهور امریکا عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه‌برون با قراردادی به ارزش ۱.۲ میلیارد یورو با حضور مقامات ایران و روسیه (در بخش ریلی) در این روز آغاز می‌شود . تهدیدات یک جانبه امریکار نمی‌تواند سایر کشورها را تهدید کند و ایران به ...

  |

  پیام وزیر راه به مناسبت روز جهانی دریانورد

  پیام وزیر راه به مناسبت روز جهانی دریانورد

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، هادی حق شناس معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در مراسم روز جهانی دریانورد پیام وزیر راه و شهرسازی را به نیابت از ایشان قرائت کرد .     ...

  |

  نظرات کاربران