در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ورود هواپیماهای جدید ، ضامن اشتغالزایی حمل و نقل


  طبق برآوردهای صورت گرفته ایران چند صد خلبان متخصص و آماده به کار دارد که به دلیل نبودن ناوگان لازم در کشور یا مجبور به بیکار ماندن شده‌اند یا با برخی از ایرلاین‌های خارجی منطقه کار می‌کنند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، از بین بردن معضل بیکاری و ایجاد فضای تازه برای اشتغال نیروهای متخصص در حالی به عنوان یکی از اولویت‌های دولت یازدهم در طول سال‌های گذشته مطرح بوده که به نظر می‌رسد با نام‌گذاری سال جدید از سوی رهبر انقلاب با محوریت تولید و اشتغال این امید افزایش یافته تا در ماه‌های آینده برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با سرعت بیشتری اجرایی شود .

  یکی از بخش‌هایی که به عنوان پایه‌های اقتصادی ایران پس از اجرایی شدن برجام مطرح شده و توانسته امیدهای زیادی برای تغییر به وجود بیاورد ، صنعت حمل و نقل هوایی ایران بوده است . این بخش که در طول چند دهه تحریم مداوم از سوی کشورهای خارجی به طور خاص ایالات متحده آمریکا توانسته حیات خود را ادامه دهد و به نوعی اقتصاد مقاومتی را برای دوران طولانی در این صنعت بسیار مهم حفظ کرده است .

  با عبور از سال‌های سخت تحریم ، صنعت هوایی ایران توانست با به سرانجام رساندن مذاکراتی طولانی ، شرایط را برای خرید حدود ۲۰۰ فروند هواپیما فراهم کند . هواپیماهایی که ۱۰۰ فروند آن را ایرباس تحویل خواهد داد ، ۸۰ فروند را بوئینگ به ایران ایر می‌دهد و به احتمال زیاد ۲۰ هواپیما نیز از شرکت هواپیماسازی ATR ایتالیا خریداری می‌شود.

  تاکنون دو فروند از هواپیماهای خریداری شده ایران به ناوگان کشور اضافه شده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میلادی نیز چند هواپیمای دیگر از سوی ایرباس به ایران تحویل شود. موضوعی که هرچند در نگاه نخست تنها به نوسازی ناوگان فرسوده هواپیمایی کشور اختصاص می‌یابد اما در عمل توانایی تاثیرگذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی را خواهد داشت .

  یکی از اصلی‌ترین مسائلی که ورود هواپیماهای جدید به ایران می‌تواند در آن تغییرات جدی به وجود بیاورد ، بحث اشتغال‌زایی و به کارگیری توان نیروهای متخصص داخلی در این عرصه خواهد بود . طبق برآوردهای صورت گرفته ایران چند صد خلبان متخصص و آماده به کار دارد که به دلیل نبودن ناوگان لازم در کشور یا مجبور به بیکار ماندن شده‌اند یا با برخی از ایرلاین‌های خارجی منطقه کار می‌کنند .

  صرف ورود هواپیماهای جدید به ایران این امکان را به وجود می‌آورد که لااقل بخشی از این نیروهای متخصص در حوزه‌های جدید مشغول به کار شوند و از این رو بحث اشتغالزایی برای نیروهای فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در این حوزه خاص، مقدمات اجرایی ابتدایی خود را طی کند .

  در کنار خلبانان ، ورود هر فروند هواپیمای جدید به ایران ، طبق برآوردهای وزارت راه و شهرسازی ، ۴۰ شغل جدید ایجاد می‌کند . شغل‌هایی که چه در عرصه مهمانداری و خدمات پرواز ، چه در بخش‌های نگهداری و حفظ هواپیماها و چه در خدمات فرودگاهی فعال خواهند شد . اگر به این موضوع ،‌ بحث شغل‌های غیر مستقیم به وجود آمده در عرصه توریسم و گردشگری و البته بحث‌های تجاری و اقتصادی را نیز اضافه کنیم مشخص می‌شود قراردادهای جدید ایران تا چه اندازه توان تاثیرگذاری در اشتغال‌زایی را خواهند داشت .

  برآورد ابتدایی مشخص می‌شود تنها اجرایی شدن قرارداد خرید هواپیماهای ایران با شرکت ایرباس ، حدود ۴ هزار شغل مستقیم در عرصه هوایی ایران به وجود می‌آورد که این موضوع با اضافه شدن هواپیماهایی که از طریق دیگر قراردادها و ایرلاین‌های فعال ایرانی نهایی می‌شوند ، با قدرت بیشتری کار خود را ادامه خواهد داد . صنعت هوایی ایران در طول سال‌های گذشته توانسته با توان متخصصان داخلی خود هجمه سنگین تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند و به حیات خود ادامه دهد و اجرای قراردادهای جدید ، فضای قابل توجهی را در اختیار این متخصصان برای عرض اندام در بازارهای بین‌المللی به وجود خواهد آورد .
  مطالب مرتبط

  عزم و اراده محکم وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکلات رانندگان و کامیونداران

  عزم و اراده محکم وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکلات رانندگان و کامیونداران

  وقتی برای شرکت حمل و نقلی که در روز سه تا چهار بارنامه صادر می‌کند ، صرفه اقتصادی نداشته باشد به جای ۸ درصد کمیسیون قانونی ۲۰ تا ۳۰ درصد کمیسیون دریافت می‌کند . این ساختار باید اصلاح شود و اجزای حمل و نقل در جایگاه اصلی خودشان تعریف شوند .

  |

  آشنایی با هواپیمای ایرباس A۳۳۰-۲۰۰

  آشنایی با هواپیمای ایرباس A۳۳۰-۲۰۰

  ایرباس A۳۳۰-۲۰۰ در حداکثر چینش صندلی خود توانایی حمل ۴۰۶ نفر را دارد ، اما ایرلاین‌ها معمولا از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند . استفاده از صندلی‌های راحت‌تر و چینش صندلی در دو کلاس تجاری و اقتصادی باعث می‌شود تعداد صندلی‌ها در این هواپیما معمولا کمتر از حداکثر ظرفیت آن باشد .

  |

  ضرورت تهیه سند برنامه جامع نیروی انسانی توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها

  ضرورت تهیه سند برنامه جامع نیروی انسانی توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها

  سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته وزارت راه و شهرسازی در این راستا می‌بایست سند برنامه جامع نیروی انسانی را تهیه و تدوین کرده و طی برنامه‌های پنج‌ساله ، چشم‌انداز آینده نیروی انسانی مورد نیاز را ترسیم نمایند و براساس این برنامه مجوزهای جذب نیروهای مورد نظر از سازمان امور اداری ...

  |

  متحمل شدن خسارات جدی با عدم تحویل هواپیما به ایران

  متحمل شدن خسارات جدی با عدم تحویل هواپیما به ایران

  پس از امضای برجام ، ایران ایر دویست فروند هواپیما سفارش داد که قرار شد ۲۰ فروند آن توسط ای.تی.آر تحویل داده شود . این شرکت که تحت مالکیت مشترک ایرباس و «لئوناردو» ایتالیا قرار دارد ، تاکنون هشت فروند از این هواپیماها را به ایران تحویل داده است .

  |

  وزارت راه و شهرسازی پیشرو در راه اندازی میز خدمت

  وزارت راه و شهرسازی پیشرو در راه اندازی میز خدمت

  در بهمن سال ۹۶ و در ارزیابی صورت گرفته پس از ابلاغ میز خدمت تنها وزارتخانه‌ای که میز خدمت آن راه‌اندازی و به ارائه سرویس پرداخته بود ، وزارت راه و شهرسازی بود که نشان می دهد این مجموعه در این امر پیشرو بوده است .

  |

  نظرات کاربران