در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • تکذیب شایعه فرود اضطراری هواپیمای قزاقی با کمک پدافند هوایی


  طبق کنوانسیون شیکاگو فقط یک نفر می‌تواند با خلبان صحبت کند و آن‌هم کنترلر ترافیک هوایی است که تمام کنترلرهای هوایی در ایران همکاران ما در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هستند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اخبار مربوط به فرود اضطراری هواپیمای قزاقی با کمک پدافند هوایی را تکذیب کرد و گفت : به‌ عنوان یک کارشناس اعلام می‌کنم با بررسی تصاویر رادار مرکز کنترل و نوارهای ضبط‌ شده این مرکز متوجه شدیم چنین اتفاقی رخ نداده و امکان بروز چنین اتفاقی غیرممکن است.

  سعید اکبری معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در واکنش به اظهارات اخیر فرمانده پدافند هوایی ، در خصوص وقوع دو حادثه هوایی حین برگزاری رزمایش اخیر مدافعان آسمان ولایت ۷ و کنترل آن از سوی پدافند هوایی ، گفت : این خبر در حد یک شایعه است و امکان بروز چنین اتفاقی غیرممکن است.

  وی که برای توضیح این حادثه در جمع خبرنگاران حاضر شده بود ، گفت : ما هم این شایعه را شنیدیم که یک هواپیمای قزاقستانی در آسمان ایران اعلام وضعیت اضطراری کرده است سپس نیروهای پدافند هوایی با راهنمایی و مراقبت از این پرواز آن را در یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نشانده‌اند . به‌عنوان کسی که ۳۴ سال در این صنعت تجربه‌دارم و حداقل حرف اول را در حرفه کنترل ترافیک هوایی می‌زنم اعلام می‌‌کنم که چنین ادعایی غیرممکن است و نمی‌تواند واقعیت داشته باشد.

  معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران،گفت: در صورت اعلام  وضعیت اضطراری و در پی آن، هم خلبان روی موج آمده و به مرکز کنترل هوایی اعلام می‌کند و هم کد راداری مربوط به وضعیت اضطراری در رادار ثبت می‌شود که با چک رادارها در سه روز مانور متوجه شدیم چنین اتفاقی رخ نداده است. ضمن آنکه در مرکز کنترل هوایی کشور حداقل ۳۰ تا ۳۵ نفر به‌صورت هم‌زمان کار می‌کنند و همهٔ این افراد این موضوع را تکذیب می‌کنند، مگر اینکه بپذیریم علاوه بر اینکه تمام این ۳۵ نفر خواب بودند، رادارهای کشورهای حاشیه جنوب خلیج‌فارس نیز همه از کارافتاده بودند و کنترلرهای آنها نیز خواب بودند .

   

   

  وی ادامه داد : ما نگران موضوع دیگری هستیم ، اگر پدافند واقعاً روی هواپیما صحبت کرده باشد و تماسی گرفته‌شده باشد ما از طرف سازمان‌های بین‌المللی زیر سؤال خواهیم رفت چرا که طبق کنوانسیون شیکاگو فقط یک نفر می‌تواند با خلبان صحبت کند و آن‌هم کنترلر ترافیک هوایی است که تمام کنترلرهای هوایی در ایران همکاران ما در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هستند . ما نگران آن هستیم که در صورت باور این موضوع از سوی ایکائو و یاتا از ایران شکایت شود که به واحدی اجازه داده‌اید در امر کنترل ترافیک هوایی دخالت کند . حتی از خود ایرلاین قزاقستانی هم ممکن است شکایت داشته باشیم . به‌عنوان یک کارشناس اعلام می کنم با بررسی تصاویر رادار مرکز کنترل و نوارهای ضبط‌ شده این مر کز متوجه شدیم چنین اتفاقی رخ نداده است و امکان بروز چنین اتفاقی غیرممکن است .

  فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء اظهار داشت: در تاریخ ششم دی‌ماه، زمانی که در حال تست موشک‌ها و گسترش سامانه‌های پدافندی بودیم، دو هواپیمای مسافربری از مقصدهای فیلیپین و آلماتی قزاقستان به سمت دبی در حال پرواز بودند که دچار نقص و وضعیت اضطراری شدند . در همین حین، نیروهای پدافند هوایی که در حال برگزاری رزمایش بودند، به خاطر کمک به این دو پرواز، بخشی از توان خود را متوجه آن‌ها کردند و به آن دو هواپیما کمک کردیم تا به‌سلامت به مقصدشان برسند و پس از پایان این مأموریت ، مجدداً نیروها به برگزاری رزمایش پرداختند ؛ بدون آنکه وقفه‌ای در آن ایجاد شود . آن روز ، هوا به‌شدت بارانی و ابری بود اما باوجود این ، ما به هر دو هواپیما کمک کردیم تا سالم به مقصد برسند .
  مطالب مرتبط

  تشریح گزارش عملکرد فرودگاه بین المللی لارستان در دو سال گذشته

  تشریح گزارش عملکرد فرودگاه بین المللی لارستان در دو سال گذشته

  در حال حاضر در فرودگاه بین المللی آیت‌الله آیت‌اللهی لارستان به صورت هفتگی ۳ پرواز در مسیر تهران – لار – تهران ۵ پرواز در مسیر شارجه – لار – شارجه ، ۳ پرواز در مسیر دبی – لار – دبی ،۲ پرواز در مسیر کویت – لار – کویت و یک پرواز در مسیر قطر – لار – قطر و یک پرواز در مسیر اهواز ...

  |

  تشریح اقدامات شرکت فرودگاه ها برای تسهیل عملیات حج سال ۹۷

  تشریح اقدامات شرکت فرودگاه ها برای تسهیل عملیات حج سال ۹۷

  بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت اعزام در فرودگاه اصفهان و اهواز و شیراز و همدان و کرمان و یزد و بیرجند و بندر عباس و رشت توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و در فرودگاه‌های مشهد ، گرگان ، ساری ، تبریز ، ارومیه ، زاهدان ، کرمانشاه و اردبیل توسط هواپیمایی سعودی انجام خواهد شد .

  |

  برگزاری جلسه هماهنگی عملیات حج در سازمان هواپیمایی کشوری

  برگزاری جلسه هماهنگی عملیات حج در سازمان هواپیمایی کشوری

  حج تمتع امسال با پروازهای تابستانی مصادف است . بنابراین لازم است که فرودگاه‌ها ، شرکت‌های هواپیمایی و هم سایر سرویس دهندگان مانند پلیس فرودگاه‌ها ، سپاه حفاظت هواپیمایی ، واحد سوختگیری ، هندلینگ و ... خود را به صورت مضاعف آماده کرده تا بتوانند به زائرین بیت الله حرام خدمت ...

  |

  اثبات عدم وقوع تخلف در خرید هواپیمای فلایت چک

  اثبات عدم وقوع تخلف در خرید هواپیمای فلایت چک

  موردکاوی و تحلیل این اتهام زنی و لوازم جانبی آن، از جمله انتشار اسناد کاملاً محرمانه حساس‌ترین و استراتژیک‌ترین خرید صنعت هوانوردی کشور در رسانه‌ها ، با تکیه بر دعاوی نماینده یک شرکت انگلیسی رقیب، که در جای خود محترم است ، باید در فرصتی مناسب توسط متولیان امور امنیتی کشور ...

  |

  نظرات کاربران