در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • کانال سوئز شاهد عبور ۸۸ فروند شناورِ کمتر در ماه


  به منظور خنثی کردن روند کاهش درآمد ، مقامات کانال سوئز مذاکراتی را با کشتیرانی مرسک دانمارک ، CMA CGM فرانسه و MSC سوئیس را از سر گرفته اند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، کانال سوئز در ماه های آوریل تا نوامبر سال ۲۰۱۶ ، به طور میانگین ، کاهش ۸۸ فروندی کشتی های ترانزیتی در ماه را تجربه کرد.

  IHS Fairplay نوشت : آمارهای منتشر شده نشان می دهد ، از آوریل تا نوامبر سال ۲۰۱۶ ، ۷۰۷ فروند کشتیِ کمتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از کانال سوئز عبور کردند ، به عبارت دیگر ، به طور میانگین ، کانال مذکور شاهد عبور ۸۸ فروند شناورِ کمتر در ماه بوده است . قیمت پایین نفت دلیل اصلی افت پایین ترانزیت در این آبراه استراتژیکی عنوان می شود .

  لازم به ذکر است ، ترانزیت کشتی ها در کانال سوئز در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ در حدود ۱۳۶۶ فروند گزارش شده که نسبت به ۱۴۰۱ فروند مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۳۵ فروندی شناورها را نشان می دهد ، بیشترین میزان این کاهش مربوط به تانکرها و کشتی های کانتینری است .

  علاوه براین ، ترافیک تانکر با ۳۵۳ فروند و ترافیک کشتی کانتینری با ۴۱۶ فروند، به ترتیب افت ده و پنج درصدی را تجربه کرد، از سوی دیگر، تعداد شناورهای LNG عبوری با کاهش هشت فروندی به ۴۴ فروند رسید ، اما تعداد فله برها با ۲۳۷ فروند ، افزایش ۱۴ درصدی را به نمایش گذاشت . تانکرها، فله برها و کشتی های کانتینری، سه گروه عمده شناورها هستند که از کانال استراتژیک سوئز برای تردد استفاده می کنند . از آن جایی که معمولا حدود ۱۰ درصد از تجارت دریایی از طریق کانال سوئز صورت می گرفته است ، شیب کند تجارت جهانی در کاهش ترانزیت کشتی ها نیز بی تاثیر نبوده است.

  با توجه به اینکه کانال سوئز منبع اصلی ازرآوری برای دولت مصر به شمار می آید ، کاهش ترانزیت دراین کانال ، دولت را با چالش هایی روبه رو ساخته است، به طوری که، درآمد حاصله از این آبراه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ ، با کاهش هفت درصدی به ۴۱۸.۱ میلیون دلار رسید .

  شایان ذکر است ، به منظور خنثی کردن روند کاهش درآمد ، مقامات کانال سوئز مذاکراتی را با کشتیرانی مرسک دانمارک ، CMA CGM فرانسه و MSC سوئیس را از سر گرفته اند تا در عوض ارائه تخفیف، مبالغ پرداختی را پیشاپیش دریافت کنند . علیرغم اینکه مقامات مصر به اجرای این روش در آینده ای نزدیک امیدوار هستند ، اما مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.

  قابل توجه آنکه در آگوست سال ۲۰۱۵ ، دولت مصر کانال سوئز را با هزینه ای ۸.۶ میلیارد دلار توسعه داد، به طوری که مسیر دو طرفه ای برای ترافیک کشتی ها در این کانال باز شد و زمان انتظار تقلیل یافت.

  علیرغم اینکه درزمان بازگشایی، مقامات کانال سوئز اعلام کردند، این توسعه در افزایش درآمد سالانه کانال به بیش از ۱۳ میلیارد دلارتا سال ۲۰۲۳ ، تاثیر خواهد داشت، اما رقم ذکر شده از سوی تحلیلگران مورد تردید قرار گرفت، به طوری که به زعم آنها، این میزان افزایش درآمد، مستلزم افزایش ۱۰ درصدی تجارت جهانی در فواصل سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳ خواهد بود.
  مطالب مرتبط

  افزایش ناوگان کشتی کانتینری بیکار در جهان

  افزایش ناوگان کشتی کانتینری بیکار در جهان

  کشتیرانی اورگرین تایوان سود خالص هفت میلیون و پنج TWD (دلار تایوان) معادل ۲۲۶ میلیون دلار را در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رساند ، در حالیکه ضرر خالص شش میلیون و ۶۰۸ هزار TWD از سوی این کشتیرانی در سال ۲۰۱۶ میلادی به ثبت رسیده بود .

  |

  بهبود مستمر در بخش فله و کشتی کانتینری در سال ۲۰۱۸ میلادی

  بهبود مستمر در بخش فله و کشتی کانتینری در سال ۲۰۱۸ میلادی

  چین به عنوان یک عامل محرک رشد تقاضای کشتیرانی فله خشک ، جهش عظیمی را در افزایش سطوح واردات نفت خام در سال ۲۰۱۷ میلادی به نمایش گذاشته است . این کشور قصد دارد جایگاه بزرگترین صادر کننده کالاهای کانتینری جهان را برای خود نگاه دارد .

  |

  نظرات کاربران