در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • رشد شبکه ریلی کشور با ایجاد مشوق برای بخش خصوصی

  تمامی کشورهای دنیا با این نتیجه‌گیری، خطوط ریلی خود را توسعه داده‌اند چراکه توسعه و رفاه ملی را به همراه دارد از همین رو است که حمل‌ونقل ریلی باید به‌صورت مضاعف توسعه داده شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، عضو کمیسیون عمران بابیان اینکه در برنامه‌های چهارم ، پنجم و ششم توسعه تکالیفی را برای دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی مشخص کردیم ، گفت : برای رشد شبکه ریلی یا باید اعتبارات دولتی را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم و یا مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

  صدیف بدری نماینده مردم اردبیل بابیان اینکه در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه تکالیفی را برای دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی مشخص کردیم، گفت: برای رشد شبکه ریلی یا باید اعتبارات دولتی را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم و یا مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

  بدری با تأکید بر اینکه هنوز نتوانسته‌ایم از سرمایه بخش خصوصی در حمل‌ونقل ریلی استفاده کنیم گفت: در برنامه ششم توسعه احکامی آورده شده که به رشد سهم حمل‌ونقل ریلی اشاره دارد.

  وی با اعلام آمادگی کمیسیون عمران مجلس برای کمک به وزارت راه و شهرسازی در راستای توسعه شبکه ریلی کشور افزود : ما آماده کمک به دولت برای فعال‌تر کردن بخش خصوصی در توسعه شبکه ریلی هستیم.

  گفتنی است ، شبکه جامع و کارآمد حمل‌ونقل ریلی از مؤثرترین عوامل زمینه‌ساز ارتقای سطح اقتصادی و رفاهی مناطق است و هنگامی‌که شبکه ریلی تأمین‌کننده منافع سایر کشورهای منطقه در راستای همکاری‌های مشترک اقتصادی و سیاسی آن‌ها باشد، خودبه‌خود به عاملی مهم در راستای امنیت ملی- منطقه‌ای و حتی جهانی و سایر مسائل مرتبط با آن تبدیل خواهد شد.

  راه‌آهن کشور علی‌رغم قدمت ۸۰ ساله‌ای که دارد هنوز با چالش‌هایی مواجه است. هرچند در سال‌های اخیر توجه مسئولان امر به ساماندهی بخش ریلی افزایش‌یافته است اما در عمل شاهد کمبود منابع اعتباری در این بخش هستیم.

   

   

  کارشناسان بخش ریلی کشور اعتقاد دارند ؛ در میان بخش‌های مختلف حمل‌ونقل ، راه‌آهن به سمت مزایای خاص از جمله قابلیت حمل انبوه بار و مسافر، ایمنی بسیار بالا و مصرف اندک سوخت، نقش ویژه‌ای در ترابری هر کشور دارد بطوریکه حجم ترافیک در بسیاری از محورهای برون‌شهری و حومه‌ای در کشور بالاست و شاخص مصرف انرژی در بخش حمل‌ونقل ریلی فوق انتظـار است.

  از ۸۰ سال پیش که سوت اولین قطار در کشور ما شنیده شد تاکنون، صنعت ریلی تفاوت‌های زیادی کرده است. در حال حاضر راه‌آهن از شهرهای زیادی می‌گذرد هرچند که شهرهای بسیاری نیز از این نعمت بی‌نصیب‌اند.

  طبق نیاز کشور ، پیش‌بینی‌های برنامه‌های توسعه‌ای باید طول خطوط ریلی کشور به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، چراکه تمامی کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ایمنی راه‌آهن ۲۰ برابر بیشتر از حمل‌ونقل جاده‌ای است.

  تمامی کشورهای دنیا با این نتیجه‌گیری، خطوط ریلی خود را توسعه داده‌اند چراکه توسعه و رفاه ملی را به همراه دارد از همین رو است که حمل‌ونقل ریلی باید به‌صورت مضاعف توسعه داده شود.

  بر همین اساس ضروری است، سهم حمل‌ونقل ریلی کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه افزایش یابد چراکه نرفتن به سمت حمل‌ونقل ریلی باعث می‌شود مصرف سوخت در سایر بخش‌های حمل‌ونقل ۱۰ هزار میلیارد تومان بر تولید ناخالص داخلی تأثیر منفی بگذارد.

  هم‌اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید ظرفیت‌سازی گسترده برای پاسخگویی به حجم بالای تقاضاها صورت گیرد، این در حالی است که در شرایط فعلی سهم بخش ریلی نیازمند اختصاص منابع قابل‌توجهی از سوی دولت است تا بتوان بیشترین حجم جابجایی بار و مسافر را از آن خود کند
  مطالب مرتبط

  تحویل نخستین محموله ریل ملی به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

  تحویل نخستین محموله ریل ملی به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

  در شرایط کنونی که با تحریم های ظالمانه طرف هستیم ، تامین ریل در داخل کشور‌ ، پشتیبانی بسیار موثری در جهت توسعه حمل‌و‌نقل ریلی محسوب می‌شود . تحویل اولین محموله ریل ملی ، نوید این را می دهد که دغدغه راه آهن جمهوری اسلامی برای تامین ریل رفع و این امر با افزایش تولید حاصل می‌شود ...

  |

  انتقال بخشی از وظایف مرتبط به ایمنی ریلی به خارج از راه‌آهن

  انتقال بخشی از وظایف مرتبط به ایمنی ریلی به خارج از راه‌آهن

  همزمان با تلاش برای افزایش حمل بار و جابجایی مسافر ضروری است که نسبت به ارتقاء ایمنی راه‌آهن نیز اقدام گردد که در این خصوص مشاور اصلاح ساختار راه‌آهن پیشنهادهایی برای ساختار آتی ایمنی راه‌آهن ارائه داده که در مرحله نهایی کردن می باشد .

  |

  کمک به اقتصاد کشور با تکمیل خطوط راه‌آهن

  کمک به اقتصاد کشور با تکمیل خطوط راه‌آهن

  اکنون بسیاری از صنایع مرتبط با حمل‌ونقل ریلی در کشور فعال هستند به‌عنوان‌مثال ریل در کارخانه‌های ذوب‌آهن فولاد اصفهان ، سوزن در استان آذربایجان شرقی و تبریز و واگن در اراک تولید می‌شود و تحریم‌ها هم نتوانسته مانع این تولیدات شود .

  |

  نظرات کاربران