در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • افتتاح راه آهن خواف - سنگان با حضور وزیر راه و شهرسازی


  همزمان با افتتاح راه آهن خواف - سنگان، عملیات ریل گذاری راه آهن خواف - هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های ۲ کشور آغاز شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، با حضور وزیر راه و شهرسازی راه آهن خواف - سنگان افتتاح و نخستین قطار با دستور آخوندی در این مسیر به حرکت درآمد. همچنین همزمان با افتتاح این پروژه، عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف - هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های دو کشور آغاز شد.

  در این مراسم که با حضور محسن پورسیدآقایی معاون وزیر و مدیرعامل راه آهن و مسعود نصرآزادانی معاون ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل شرکت ساخت برگزار شد، نصرآزادانی با اشاره به ایجاد راه‌آهن خواف- سنگان اظهار داشت: در راستای توسعه شبکه ریلی و گسترش مبادلات تجاری و ترانزیت ریلی کالا و مسافر راه‌آهن خواف –هرات بین کشورهای ایران و افغانستان طراحی و اجرا شد. پروژه خواف - هرات علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه به ویژه کشور افغانستان در تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و ترانزیت از کشورهای آسیای‌میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به ترکیه و اروپا تاثیر به سزایی خواهد داشت.

  نصرآزادانی با اشاره به راه‌آهن خواف - سنگان بیان داشت:‌ راه‌ آهن خواف - هرات در بخش ایران از کیلومتر ۲۴ به‌علاوه ۰۹۲ راه‌آهن سنگان - تربت حیدریه در نزدیک ایستگاه خواف شروع و در امتداد شمال‌غربی به جنوب‌شرقی ادامه می‌یابد و در منطقه نسبتا کم عارضه و همواری پیش می‌رود.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: این مسیر راه آهن در کیلومتر ۱۲ به‌علاوه ۲۴۰ جاده تایباد- خواف و در کیلومتر ۲۱ به‌علاوه ۱۰۰ جاده معدن سنگان را به صورت زیرگذر قطع می‌کند. سپس در کیلومتر ۳۸ الی ۴۲ از ارتفاعات خواجه انجیر عبور و در کیلومتر ۴۷ الی ۵۲ وارد منطقه کم عارضه و نسبتا همواری می‌شود. کیلومتر ۵۵ در مجاورت نوار مرزی قرار گرفته و در کیلومتر ۷۶به‌علاوه ۸۰۰ به مرز شمتیغ می‌رسد. در حال حاضر ریل‌گذاری از خواف تا مرز شمتیغ به اتمام رسیده است و ریل‌گذاری از شمتیغ تا هرات آغاز خواهد شد.

  نصرآزادانی با اشاره به هدف راه‌آهن خواف - سنگان بیان کرد: این راه‌آهن به طول ۱۴ کیلومتر اگرچه به لحاظ طول میزان قابل توجهی ندارد اما به دلیل دسترسی به معادن و توسعه سیاست‌های معدنی و فراورده‌های معدنی نقش قابل توجهی دارد. با بهره‌برداری از راه‌آهن این خط ، ظرفیت یک میلیون تن به حمل بار منطقه افزوده می‌شود.

   

   

  آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف - هرات

  همزمان با افتتاح راه آهن خواف - سنگان، عملیات ریل گذاری راه آهن خواف - هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های ۲ کشور آغاز شد.

  قطعات یک و ۲ خط ریلی خواف - هرات از شهرستان خواف تا مرز شمتیغ و قطعات سه و چهار از مرز شمتیغ تا شهر هرات در کشور افغانستان واقع شده است.

  طول این مسیر در داخل ایران ۷۶.۸ کیلومتر و دارای چهار ایستگاه در سنگان، میوتک، خوشابه و شمتیغ است که ۱۴ کیلومتر آن تا ایستگاه سنگان امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.

  ساخت راه آهن خواف - هرات سبب احیای جاده ابریشم از طریق ریلی و اتصال چین به ایران از طریق افغانستان می شود و علاوه بر آن عامل توسعه و پیشرفت منطقه و کشور افغانستان، تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و افزایش ترانزیت کالا از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به ترکیه و اروپا خواهد بود.

  گسترش شبکه ریلی کشور، کمک به توسعه و پیشرفت شهر خواف و محدوده مرزی ایران و افغانستان، ایجاد شبکه ریلی مواصلاتی بین ایران و افغانستان و امکان صادرات و واردات بین دو کشور از طریق شبکه ریلی و اتصال افغانستان به آب های آزاد از دیگر مزایای این خط ریلی عنوان شده است.
  مطالب مرتبط

  ضرورت تجهیز تمامی لکوموتیوها به سیستم ATC

  ضرورت تجهیز تمامی لکوموتیوها به سیستم ATC

  تجهیز تمامی لکوموتیوها به ATC ، تحلیل سوانح و درس آموزی از آنها، به کارگیری تجربیات در پیشگیری از وقوع سوانح مشابه و بررسی خط تامین از دیگر مواردی بود که مدیرعامل راه آهن خواستار انجام آنها از سوی مدیران مربوطه شد .

  |

  نشست مشترک سرمایه گذاری ایران و آلمان در حوزه ریلی

  نشست مشترک سرمایه گذاری ایران و آلمان در حوزه ریلی

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل راه آهن از امضای ۷ میلیارد دلار قرارداد تامین فاینانس برای توسعه زیرساخت های ریلی کشور خبر داد و گفت : در ۴ سال گذشته به طور متوسط ۱.۵ میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت ریلی ...

  |

  حفظ عزت کشور در گرو اقتصاد مقاومتی

  حفظ عزت کشور در گرو اقتصاد مقاومتی

  روحیه امروز ما نیز باید از دوران دفاع مقدس به مراتب بهتر باشد و تلاش کنیم از تمام ظرفیت ها و امکاناتی که در اختیار داریم به بهترین شکل استفاده کرده تا رضایت خداوند و شهدا را کسب کنیم .

  |

  نظرات کاربران