در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • فراهم شدن حمل بارهای صادراتی و ترانزیتی تجار از طریق راه آهن


  علی‌رغم اقدام ناگهانی ترکمنستان علیه حمل‌ونقل جاده‌ای ایران، کاهشی در حجم ترانزیت کالا از مرز ترکمنستان ایجاد نشده است

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل راه آهن با بیان اینکه امکان حمل بارهای صادراتی و ترانزیتی برای تجار فراهم شده است، گفت: هر روز شاهد تقاضا برای عبور ۲۰ تا ۳۰ کانتینر بار جدید برای عبور از ترکمنستان هستیم.

  محسن پورسیدآقایی با اشاره به برنامه وزارت راه و شهرسازی برای توسعه جابجایی کالا و ترانزیت بارهای بندرعباس به ترکمنستان اظهار داشت: همزمان با تصمیم ترکمنستان و وضع عوارض تردد برای ناوگان جاده‌ای ایران به مدیرکل راه‌آهن هرمزگان دستور داده شد تا برای بررسی، بندر عباس را در مرکر توجه و بازدید قرار دهد و به همین دلیل گروه ویژه‌ای برای بررسی و مطالعه ظرفیت‌های ریلی و بندری در محل مستقر شده‌اند. تمام کسانی که متقاضی جابجایی بارهای خود از طریق راه‌آهن و عبور از ترکمنستان بودند، امکان حمل کالا برای آنها فراهم شده است و هر روز شاهد تقاضا برای عبور ۲۰ تا ۳۰ کانتینر بار جدید برای عبور از ترکمنستان هستیم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «علی‌رغم اقدام ناگهانی ترکمنستان علیه حمل‌ونقل جاده‌ای ایران، کاهشی در حجم ترانزیت کالا از مرز ترکمنستان ایجاد نشده است» تصریح کرد: تجاری که حاضر به پرداخت عوارض کامیونی و عبور از طریق جاده نیستند با قطار باری کالای خود را ترانزیت می‌کنند. ترکمنستان به هیچ وجه امکان اقدام مشابه در حمل و نقل ریلی علیه ایران را ندارد؛ زیرا حجم بار صادراتی و ترانزیتی ترکمنستان برای جابجایی از طریق راه‌آهن ایران به مراتب بیشتر است و برای دسترسی به ٖآب‌های خلیج فارس به راه آهن ایران نیاز دارند. بنابراین قصد چنین اقدامی را نخواهند داشت.

  گفتنی است، راه آهن گرگان - اینچه برون بخشی از کریدور ریلی شرق دریای خزر بین سه کشور ایران٬ ترکمنستان و قزاقستان با هدف دسترسی آسیای میانه بویژه کشورهای ترکمنستان و قزاقستان به آبهای خلیج فارس و دریای عمان است که این کریدور فرصت بسیار مناسبی برای طرفین است تا در حوزه ریلی فعال و روان‌تر ظاهر شوند. راه‌آهن شمال شرق در راستای حمایت از شرکت‌های بازرگانی و صادر کنندگان تخفیفات ویژه‌ای همچون تخفیفات ۵۰ درصدی را لحاظ کرد تا شاهد رشد حمل و نقل در حوزه ریلی اینچه برون باشد که اگر راه آهن ترکمنستان نیز تخفیفاتی مشابه این برای بازرگانان و شرکتهای تجاری در نظر بگیرد نقش بسزائی در افزایش و جذب بار و محمولات و حمل و نقل آنها با استفاده از خطوط ریلی خواهد داشت.
  مطالب مرتبط

  ضرورت تجهیز تمامی لکوموتیوها به سیستم ATC

  ضرورت تجهیز تمامی لکوموتیوها به سیستم ATC

  تجهیز تمامی لکوموتیوها به ATC ، تحلیل سوانح و درس آموزی از آنها، به کارگیری تجربیات در پیشگیری از وقوع سوانح مشابه و بررسی خط تامین از دیگر مواردی بود که مدیرعامل راه آهن خواستار انجام آنها از سوی مدیران مربوطه شد .

  |

  نشست مشترک سرمایه گذاری ایران و آلمان در حوزه ریلی

  نشست مشترک سرمایه گذاری ایران و آلمان در حوزه ریلی

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل راه آهن از امضای ۷ میلیارد دلار قرارداد تامین فاینانس برای توسعه زیرساخت های ریلی کشور خبر داد و گفت : در ۴ سال گذشته به طور متوسط ۱.۵ میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت ریلی ...

  |

  حفظ عزت کشور در گرو اقتصاد مقاومتی

  حفظ عزت کشور در گرو اقتصاد مقاومتی

  روحیه امروز ما نیز باید از دوران دفاع مقدس به مراتب بهتر باشد و تلاش کنیم از تمام ظرفیت ها و امکاناتی که در اختیار داریم به بهترین شکل استفاده کرده تا رضایت خداوند و شهدا را کسب کنیم .

  |

  نظرات کاربران