در حال بارگذاری ...
 • نیاز ایران به ۵۰۰ هواپیما تا ۱۴۰۴


  در حال حاضر تعداد ناوگان هوایی کشور 245 فروند است که از این تعداد 146 فروند هواپیما (که شامل 22 هزار و 446 صندلی است) فعال و 99 فروند هواپیما (شامل 17 هزار و 823 صندلی) غیرفعال است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، دولت با اجرایی شدن برجام به دنبال افزایش سرمایه گذاری در صنعت هوانوردی و فرودگاهی کشور است تا با رونق کسب و کار در این بخش سرمایه گذاران بیشتری را جذب کند البته وجود هواپیماهای زمینگیر در فرودگاه ها و فرسوده بودن ناوگان هوایی ایران نیز توجه جدی و سریع مسئولان در این حوزه را می طلبد. در همین راستا مسئولان مذاکراتی با کشورهای اروپایی انجام داده اند و نسبت به خربداری هواپیما اقداماتی نیز صورت گرفته است این در حالی است که رییس سازمان هواپیمایی کشور نیاز کشورمان در این حوزه را وجود 160 فروند هواپیمای 100 نفره اعلام کرده است.

  علی عابدزاده ، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در همایش بین المللی توسعه صنعت هوایی و فروگاهی ایران در محل هتل آزادی تهران نوشته است: "تا کنون از ظرفیت 50 فرودگاه کشور استفاده نشده است اما با استفاده از هواپیماهای کوچک صد نفره می توانیم تمام فرودگاه های بزرگ و کوچک خود را در مناطق مختلف کشور فعال کنیم. این سازمان از هرگونه سرمایه گذاری شرکت های داخلی و خارجی در صنعت هوانوردی کشور حمایت می کند تا بتوانیم زمینه های توسعه صنعت هوانوردی کشور را فراهم کنیم. ظرفیت ها و فرصت های همکاری زیادی در این بخش بین شرکت های داخلی و خارجی وجود دارد و با آغاز فصل جدید همکاری های خود با جامعه جهانی مطمئن هستیم توسعه زیرساخت های صنعت هوایی کشور با سرعت بیشتری دنبال می شود.

  ایران در اتصال چهار راه شرق به غرب و شمال به جنوب جایگاه بسیار مهمی دارد و این می تواند فضای امنی را برای توسعه حمل و نقل هوایی در کشور ایجاد کند. منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) در 30 هزار هکتار زمین می تواند زمینه های مناسبی برای سرمایه گذاری به وجود آورد. ایران هم اکنون بیش از 80 فرودگاه بزرگ و کوچک دارد و به دنبال این هستیم ظرفیت پروازهای داخلی خود را سالانه به بیش از 30 میلیون مسافر افزایش دهیم. 80 درصد سفرهای هوایی کشور در 14 فرودگاه انجام می شود و 20 درصد دیگر از طریق 50 فرودگاه صورت می گیرد. ما به دنبال افزایش سفرهای هوایی بین شهرهای مختلف کشور هستیم تا با استفاده از مزیت های صنعت هوانوردی، مسافت های طولانی شهرها را کاهش دهیم. "ورود همزمان 9فروند هواپیمای غربی ایرباس به تهران که پیش از این توسط یکی از ایرلاین های داخلی خریداری شده بود، رکورد خرید و ورود یکجای هواپیما به کشور پس از انقلاب اسلامی را شکست و بدین ترتیب حدود سه هزار صندلی پروازی به ظرفیت ناوگان حمل و نقل هوایی ایران افزوده شد. این 9 فروند هواپیما که اغلب عمری کمتر از 15 سال دارند در فرودگاه های امام خمینی(ره) و مهرآباد تهران فرود آمدند و به طور رسمی به ناوگان ایران پیوستند.

  بر اساس مطالعات انجام شده، تا افق 1404 بین 400 تا 500 فروند هواپیما مورد نیاز است. به گفته رئیس سازمان هواپیمایی شرکت‌های تولید‌کننده هواپیما با جدیت به دنبال این هستند که اگر شرایط تغییر کرد با ایران تعامل کنند و از رقابت عقب نمانند؛ شرکت‌های سازنده هواپیما در طول یک سال گذشته مکرراً به ایران آمدند و مذاکراتی با ایرلاین‌ها و سازمان هواپیمایی در حوزه ارزیابی بازار حمل و نقل ایران داشتند. در سال 93 تعداد 14 فروند هواپیمای جدید به کشور وارد شد که با ورود هواپیماهای جدید مسافری که از نوع ایرباس A320، A340، A310 و B737-400 است 1200 صندلی طی چندماه گذشته به ناوگان هوایی کشور افزوده شده است. در حال حاضر تعداد ناوگان هوایی کشور 245 فروند است که از این تعداد 146 فروند هواپیما (که شامل 22 هزار و 446 صندلی است) فعال و 99 فروند هواپیما (شامل 17 هزار و 823 صندلی) غیرفعال است."
  مطالب مرتبط

  انجام استعلام و پایش مسافران کرونایی در حمل و نقل هوایی طی ۲ مرحله

  انجام استعلام و پایش مسافران کرونایی در حمل و نقل هوایی طی ۲ مرحله

  اگر فرد به کرونا مبتلا بوده و دوران زمانی مورد نظر را نگذرانده باشد کد وی قرمز می شود و امکان صدور بلیت برای این مسافر وجود ندارد اما اگر فردی مبتلا نباشد کد وی سبز می شود و مجاز به خرید بلیت است .

  |

  نظرات کاربران