در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • راه‌اندازی پروازهای درون استانی با هواپیماهای ATR


  علاوه بر ۲۰ فروند فعلی، اگر شرایط فراهم شود ۲۰ فروند دیگر از این نوع هواپیماها از شرکت ATR خریداری خواهد شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) از راه‌اندازی پروازهای درون استانی با خرید ۲۰ فروند هواپیمای کوتاه‌برد ATR خبرداد و گفت: پروازهای درون استانی احتمالا نخست در مناطقی نظیر خراسان، کرمان و فارس راه‌اندازی شود.

  فرهاد پرورش با اشاره به قرارداد اخیر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) برای خرید هواپیماهای کوتاه برد گفت: مذاکرات ما با شرکت ATR برای خرید هواپیماهای کوتاه‌برد از مدت‌ها قبل از اجرای برجام با هدف توسعه عملیات پروازی فرودگاه‌های مناطق کمتر‌برخوردار و مسیرهای پروازی کوتاه آغاز شده بود. بعد از مذاکرات در نهایت تفاهم نامه اولیه برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای کوتاه برد ATR72-600 با این شرکت انجام شد که  قرار است ۲ تا ۴ فروند از این هواپیماها از اواخر سال۲۰۱۶ میلادی به ایران تحویل داده ‌شود. ضمن‌ اینکه قرار است در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در هر سال 8 فروند از این هواپیما ها به شرکت هواپیمایی هما تحویل شود.

  خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR دیگر در صورت نیاز

  مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما اظهار کرد: علاوه بر ۲۰ فروند فعلی، اگر شرایط فراهم شود ۲۰ فروند دیگر از این نوع هواپیماها از شرکت ATR خریداری خواهد شد.

  پرورش درباره تامین مالی این هواپیماها نیز گفت: منابع خرید این هواپیماها توسط خود شرکت ATR و بانک‌های اروپایی تامین می‌شود که به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار ایران قرار می‌گیرد به نحوی که هواپیماها ابتدا به صورت اجاره‌ در اختیار شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی خواهد بود و بعد از پرداخت کامل اقساط، مالکیت آن به ایران‌ایر واگذار می‌شود.

  تامین مالی هواپیماهای ATR توسط شرکت فروشنده و بانک‌های اروپایی

  مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما تامین مالی این هواپیماها توسط شرکت فروشنده و بانک‌های اروپایی را از ویژگی‌های قرارداد با ATR و قرارداد خرید ۱۱۸ فروند از شرکت ایرباس عنوان کرد و گفت: هواپیما از نیازهای مهم کشور و به طور خاص صنعت هوانوردی است از طرفی دولت و صندوق توسعه ملی برای تامین بودجه هواپیما با محدودیت مواجه هستند بنابراین بهترین روش پرداخت، تامین فاینانس از طرف شرکت فروشنده و بانک‌های اروپایی بود.

  وی با بیان اینکه این روش تامین مالی در دنیا نیز معمول و مرسوم است گفت: همه ایرلاین‌های دنیا از طریق بانک‌ها فاینانس مورد نیاز را تامین می‌کنند و این امکان تاکنون در ایران فراهم نبود که با رفع تحریم‌ها و اجرای برجام این نوع روش تامین مالی میسر شد.

  پرورش با اشاره به اینکه ۹۰ درصد پروازهای داخلی در ۱۰ فرودگاه اصلی کشور انجام می‌شوند گفت: این در حالی است در حدود ۶۰ فرودگاه کشور فقط ۱۰ درصد پروازهای داخلی عملیاتی هستند بنابراین بسیاری از فرودگاه‌های کشور به دلیل نبود هواپیماهای مناسب مسیرهای کوتاه، به صورت بهینه فعال نیستند چراکه تعداد هواپیماهای با ظرفیت مسافری ۶۰ تا ۱۰۰ نفره در کشور بسیار کم است. از طرف مردم، استانداران، نمایندگان مجلس و سایر مقامات استانی همیشه درخواست‌های زیادی برای فعال کردن یا افزایش تعداد پروازهای فرودگاه‌های مناطق مختلف کشور و فرودگاه‌های شهرهای کوچک وجود داشت که نیاز به هواپیماهای کوتاه‌برد بود.

   

   

  اجرای طرح پروازهای درون استانی در ایران با ورود هواپیماهای ATR

  پرورش با اشاره به اجرای طرح پروازهای درون استانی تحت عنوان هاب اند اسبوک در دنیا، از اجرای این طرح در ایران با دستور وزیر راه و شهرسازی خبرداد و گفت: بر اساس این طرح پروازهای درون استانی راه‌اندازی می‌شود به طوریکه پروازهای شهرستان‌های دارای فرودگاه با مرکز استان مربوطه برقرار می‌شود که لازمه راه‌اندازی این پروازها داشتن هواپیماهای کوتاه‌برد با ظرفیت کوچک مانند هواپیماهای کوچک ATR است.

  مدیرعامل جمهوری اسلامی ایران(هما) هواپیماهای امبرائر و بمباردیه را از جمله هواپیماهای مناسب برای پرواز در مسیرهای کوتاه عنوان کرد و گفت: هواپیماهای ATR نیز برای فرودگاه‌های کوچک و مسیرهای کوتاه طراحی شده، مصرف سوخت این هواپیماها کمتر از جت است، قابلیت نشست و برخاست در باندهای کوچک را دارند و امکانات فرودگاهی زیادی برای آنها نیاز نیست.

  پرورش با بیان اینکه هواپیماهای ATR از گذشته در ایران موجود بوده و آزمایش شده است گفت: این هواپیماها برای پروازهای کوتاه ۳۰ دقیقه تا یک‌ساعت در مسیرهای کوتاه بسیار مناسب هستند.از همین رو در نظر است با دریافت این هواپیماها  در مرحله اول مناطق اصلی در کشور مانند خراسان، کرمان ، فارس وکردستان برای راه‌اندازی پروازهای درون استانی انتخاب شوند. ضمن اینکه این هواپیما برای منطق نفت خیز ایران نیز بسیار مناسب خواهند بود
  مطالب مرتبط

  تشریح گزارش عملکرد فرودگاه بین المللی لارستان در دو سال گذشته

  تشریح گزارش عملکرد فرودگاه بین المللی لارستان در دو سال گذشته

  در حال حاضر در فرودگاه بین المللی آیت‌الله آیت‌اللهی لارستان به صورت هفتگی ۳ پرواز در مسیر تهران – لار – تهران ۵ پرواز در مسیر شارجه – لار – شارجه ، ۳ پرواز در مسیر دبی – لار – دبی ،۲ پرواز در مسیر کویت – لار – کویت و یک پرواز در مسیر قطر – لار – قطر و یک پرواز در مسیر اهواز ...

  |

  ابعاد بین المللی استفاده از حضور زنان در پست های مدیریتی کشور

  ابعاد بین المللی استفاده از حضور زنان در پست های مدیریتی کشور

  باید از وزیر راه و شهرسازی بخاطر معرفی یک مدیر زن توانمند و متخصص به عرصه مدیریتی کشور تقدیر و از حمایت‌های او تشکر کرد . همواره با حضور زنان در نهادهای تصمیم‌ساز و اجرایی شاهد شکوفایی استعداد‌ها ، روان‌سازی و پویایی بودیم .

  |

  قرار گرفتن اطلاعات ارزشمند در اختیار تصمیم‌سازان با استفاده از GIS

  قرار گرفتن اطلاعات ارزشمند در اختیار تصمیم‌سازان با استفاده از GIS

  اگر بخواهیم حمل و نقل چند وجهی و یکپارچه را دنبال کنیم باید برنامه ریزی داشته باشیم و بدانیم چه میزان از چه حمل و نقلی باید استفاده کرد تا به این طریق بهره وری بالا برود . اینگونه هم سیستم را ایمن کرده ایم و هم بهره وری حداکثری از ظرفیت سیستم حمل و نقل داشته ایم .

  |

  اتمام بررسی عوامل وقوع سانحه هواپیمای ATR مسیر تهران ـ یاسوج

  اتمام بررسی عوامل وقوع سانحه هواپیمای ATR مسیر تهران ـ یاسوج

  ۶ عامل کمکی برای وقوع عامل اصلی بروز سانحه از زوایای مختلف بررسی و معرفی شد‌ و اطلاعات تخصصی به قاضی پرونده داده شده است . پس از صدور مجوز از سوی قوه قضائیه پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا دو هفته آینده گزارش نهایی وقوع سانحه برای مردم نیز منتشر شود .

  |

  نظرات کاربران